Helsinki Bizottság: Kőszeg Ferenc leköszönt
- Belefáradt?
- Nemsokára betöltöm a hatvannyolcat. Lehet, hogy nem mindenki számára meggyőző érv, de szeretnék végre írni és kötetlenebb dolgokkal foglalkozni. Az időm nem végtelen.
- 1990 és 1998 között az SZDSZ parlamenti képviselője volt. Melyik nehezebb kenyér: a képviselőség vagy a jogvédelem?
- Nagyon más. A képviselői munkában állandóan konfrontálódni kell. A parlament akkoriban nem volt olyan rémes, mint most, de gyakran éreztem, hogy a másik oldallal képtelenség szót érteni. Akár ellenzékben voltunk, akár kormányon... Frusztrált, hogy ennyire ellenséges légkörben dolgozom.
- Furcsa. A jogvédelem több sikerélményt nyújt?
- Ezt azért nem merném mondani. A különbség az, hogy jogvédőként tiszta lelkiismerettel, maradéktalanul tudok azonosulni azokkal az ügyekkel, amelyeket felvállalunk. Politikusként nem. Megszavaztam például a rendőrségi törvényt annak ellenére, hogy komoly fenntartásaim voltak. De ugyanígy említhetném a nemzetbiztonsági vagy a menedékjogi törvényt is.
- Ha számvetést készít a Magyar Helsinki Bizottságnál eltöltött időszakról, mire a legbüszkébb?
- Elértük, hogy a jogvédő szervezetek rendszeresen látogathassák a börtönöket, a rendőrségi és az idegenrendészeti fogdákat, betekintést nyerhessenek a zárt intézmények életébe. A tapasztalatokról szóló jelentéseink hozzájárultak ahhoz, hogy az emberi jogok a korábbinál jobban érvényesüljenek a büntetés-végrehajtásban. Úgy érzem, a törvényalkotást is befolyásoltuk.
- Az utóbbi hetekben-hónapokban a Magyar Helsinki Bizottság is keményen bírálta a rendőrséget az utcai zavargások során tanúsított magatartása miatt. Eredményként könyveli el, hogy a budapesti rendőrfőkapitány a nyugdíjazását kérte?
- A kormányfő és a rendészeti miniszter közbelépésére a főkapitány egyelőre a helyén marad. Miért lenne ez eredmény? Egyébként sem hiszem, hogy érdemes személyekre lebontani a kérdést. Fontosabbnak tartom, hogy a Magyar Helsinki Bizottságnak sikerült olyan álláspontot kialakítania, amely pártérdekektől és politikai elfogultságoktól mentesen csakis az emberi jogok tiszteletben tartását szolgálja.
l Társelnökként Kádár András Kristóf és Pardavi Márta lesz a Magyar Helsinki Bizottság két új vezetője január elsejétől. Kádár András Kristóf eddig ügyvédként és programkoordinátorként, Pardavi Márta ügyvezető igazgatóként dolgozott a szervezetnél.