A kistérségi megbízottak is házhoz mennek
Egységes kistérségi fejlesztési és programhálózat kialakításával, magyarul a kistérségi megbízottak "megmentésével" bízta meg az illetékes minisztereket a kormányfő - értesült a Népszabadság.
A döntés Gyurcsány Ferenc, valamint az illetékes miniszterek és szocialista vezetők tegnapi tanácskozásán született meg azután, hogy a szocialista frakció és az önkormányzati tárca hevesen tiltakozott a kistérségi megbízottak szélnek eresztése ellen, amit az államreform-bizottság és a költségvetési szigorra hivatkozva a pénzügyi vezetés javasolt. Értesülésünk szerint a jövőben minden kistérségben felállítanának koordinációs programirodát, s ezzel egyidejűleg megszűnik a megbízottak központi hivatala. Az állásokat pályázati úton töltenék be.
Az irodákon három, plusz egy fő dolgozna: egy kistérségi megbízott, egy kistérségi menedzser ("az NFT házhoz megy"), a Leader+uniós vidékfejlesztési program képviselője, illetve egy falugazdász. Vagyis, a Népszabadság tegnapi számában ismertetett forgatókönyv érvényesül: gyakorlatilag egybegyúrják a hasonló tevékenységet végző kistérségi hálózatokat.
Lapunk beszámolt arról is, hogy a szocialista képviselőket sokkolta a velük szoros kapcsolatban álló, 175 fős kistérségi megbízotti hálózat tervezett megszüntetése. Többek között az válthatta ki az MSZP-sek tiltakozását a tegnapi frakcióülésen, hogy a nyolc éve működő hálózat tagjai széles kapcsolatrendszert alakítottak ki, nem kevesen közülük a szocialista jelöltek kampányfőnökeként is ténykedtek. Ugyanakkor vezető szocialista politikusok tagadták azt a feltételezést, amely szerint a hálózat felszámolása a sajtóban potenciális szocialista elnökjelöltként - vagyis Gyurcsány Ferenc lehetséges riválisaként - említett Lamperth Mónika gyengítését, a stabil önkormányzati támasz "kidöntését" célozta volna. Hivatalosan költségvetési okokkal magyarázták a tervezett szanálást (félmilliárd forintot spóroltak volna vele). Az egységes irodahálózat létrehozásának költségeit viszont részben az önkormányzati tárca, részben a központi költségvetés állná - vagyis mégis van rá pénz. Igaz, jegyezte meg egyik szocialista forrásunk, az irodák működését többségében EU-támogatásból finanszíroznák, vagyis nem jelent akkora többletterhet a büdzsének, mint a kistérségi megbízottak félmilliárdos költségei.
Az agrár-, az önkormányzati és területfejlesztési miniszter, valamint a fejlesztési kormánybiztos szerdára dolgozza ki a javaslat részleteit, ekkor derülhet ki, ki lesz a főkoordinátor, vagyis: melyik kormányszerv alá tartozik majd a hálózat.
Az MSZP frakcióvezetője üdvözölte a döntést; Lendvai Ildikó szavai szerint a frakció két dolgot kért a kormánytól: maradjon meg a kistérségi hálózat, valamint, hogy egységes, koordinált (nem pedig a tárcák között szétszórt) hálózat jöjjön létre. Igaz, értesülésünk szerint a hálózat megmentéséről már a frakcióülést megelőzően - a lapunkban is ismertetett szocialista felháborodás ismeretében - elvi döntés született.