Szolgálatban marad a prefektus
Várhatóan napokon belül teljes egészében nyilvánosságra hozzák azt a 101 oldalas jelentést, amely a szeptember 17-19. közötti, az MTV székházánál történt rendbontással összefüggő rendőri intézkedések vizsgálatának tapasztalatait összegzi. Információink szerint az ORFK vezetői nem egyöntetűen örülnek a jelentés közzétételének (nem tartják szerencsésnek a szennyes kiteregetését, a szervezési és technikai hiányosságokat), de érdeklődésünkre elmondták, hogy a jelentésben nincsenek olyan információk, amelyeket ne ismerhetne meg a közvélemény. Úgy tudjuk, a nyilvánosságra hozatalt az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium vezetése sem ellenzi.
Feszült helyzetet teremtett viszont, hogy a kormányfő úgy tárgyalt Gergényivel, hogy sem Petrétei József miniszter, sem Bene László országos rendőrfőkapitány nem volt jelen. Ebből volt, aki Gergényi erősödése mellett Bene tábornok kegyvesztettségére következtet. (A megyei főkapitányok és a budapesti főkapitány felett a munkáltatói és a kinevezési jogokat nem a kormányfő, hanem a szaktárca vezetője gyakorolja.)
A helyzet újraértékelésére késztethet mindenkit a tény, hogy hétfő délután Gyurcsány Ferenc személyes tájékoztatót kért Bene Lászlótól a rendőrség helyzetéről, hangulatáról, a rendbontásokkal összefüggő folyamatban lévő belső vizsgálatokról. Ezt követően a kormányfő töretlen bizalmáról biztosította az ORFK vezetőjét.
Még nem tudni, hogy a megváltozott helyzet rábírja-e nyugdíjazási kérelmük visszavonására azokat a vezetőket, akik Gergényi bejelentése után döntötték el: kérik korkedvezményes nyugdíjazásukat. Információink szerint a többség nem gondolja meg magát, mert a tervezett új nyugdíjrendszer összességében számukra kedvezőtlen. Azok, akik maradnak, egy politikai támadások kereszttüzében álló rendőrség tagjaként, nehezedő feltételek közepette szolgálnának tovább.
A Gergényi mellett erősen lobbizó Demszky Gábor megnyugvással vette tudomásul Gyurcsány Ferenc döntését. Budapest főpolgármestere ugyanakkor leszögezte: elvárja a főkapitánytól, hogy minden eszközzel vegye elejét az október 23-ihoz hasonló rendőri túlkapások megismétlődésének. Molnár Gyula, az MSZP városházi frakcióvezetője szerint Gergényi eddigi tevékenysége a budapestiek érdekét szolgálta. A látható rendőrség megteremtését, a bűnözőkkel és a rendbontókkal szembeni határozott rendőri fellépést említette. A főkapitány nyugállományba vonulása szerinte azt a rossz üzenetet küldte volna, hogy a rendbontókkal szembeni fellépés nem volt jogszerű.
Az SZDSZ politikusait megosztotta a Gergényi-ügy. Kuncze Gábor pártelnök örömmel nyugtázta a főkapitány maradását, amiként Gusztos Péter ügyvivő is, de ő rögtön jelezte, fontos, hogy a túlkapásokat alaposan vizsgálják ki, s ha valakit felelősségre kell vonni, azt nem más, hanem az események idején hivatalban lévő vezetők tegyék meg. Szent-Iványi István szabad demokrata európai parlamenti képviselő ellenvéleményt "üzent": nem helyesli, hogy pártjának elnöke olyan főrendőr mellett áll ki, aki nyíltan kérkedik saját törvényszegésével, megtagadja azok kivizsgálását. Olyan rendőrt, aki cinikusan azt állítja, hogy embereiről leesett az azonosító jelvény, tagadja a törvény által nem engedélyezett, mégis alkalmazott "vipera" használatát, aki szerint a rendőrök a nagy felfordulásban véletlenül botlottak bele földön fekvő emberekbe.
A Fidesz Gyurcsány részéről a felelősség beismeréseként értékelte, hogy a kormányfő nem fogadta el Gergényi nyugdíjazási kérelmét.
Boross Péter volt belügyminiszter, illetve miniszterelnök ugyanakkor - nem utolsósorban Orbán Viktorra utalva - arra hívta fel a parlamentben a figyelmet, hogy nem külföldön, hanem itthon kell elmondani a rendőrséggel kapcsolatos véleményeket. Úgy fogalmazott: "Vagy kimossuk a saját szennyesünket itthon, vagy nem vagyunk e világra valók!"
Utazási irodában lesz résztulajdonos Gergényi Péter, amellett, hogy a jövőben is Budapest rendőrfőkapitányaként tevékenykedik. A vezérőrnagy az ATV-nek adott hétfő esti nyilatkozatában közölte azt is: továbbra sem kíván arról beszélni, miért akart nyugdíjba vonulni.