Komoly emelésre készülnek a közműcégek
A budapesti közműcégek egyelőre szemérmesen hallgatnak a 2007-es tarifaemelési terveikről. A titkolódzás ellenére a Népszabadság információi szerint az inflációt jóval meghaladó, bőven tíz százalék fölötti növekedések várhatók szinte az összes közszolgáltatónál, már ha előterjesztéseiket a Fővárosi Közgyűlés decemberi ülése szentesíti. Áfával együtt mintegy 14 százalékos díjemelést szeretne 2007-re a Fővárosi Csatornázási Művek (FCSM) Zrt. Ami a belső arányokat illeti, maga a szolgáltatás 9,4 százalékkal, de az áfa 15-ről 20 százalékra történő emelése miatt összességében 14,1 százalékkal drágulna. Azaz jövőre már bruttó 258,60 forint csatornadíjat kellene fizetni köbméterenként, ami az országos árakhoz képest még mindig a középmezőnybe sorolható. Számítások alapján egy átlagos, 53 négyzetméteres lakásnál, melyben ketten laknak, havi tíz köbméteres vízfogyasztást alapul véve, nagyjából 2600 forint lenne a havi csatornadíj, aminél sokan jóval többet fognak fizetni.
A javaslat legfőbb magyarázata az állam által a tisztítatlan szennyvizet kibocsátókra (így például az FCSM-re) kivetett vízterhelési díjban keresendő. Emiatt 2004-ben mintegy 36 százalékos díjemelést kellett elszenvedniük a fővárosiaknak, miközben az FCSM és Budapest évente több tízmilliárdos fejlesztéseket hajt végre. A vízterhelési díj öt év alatt, 2008-ra fokozatosan éri el a maximális árat, jövőre drasztikusan, az idei háromszorosára, csaknem 25 forintra nő. Maga a 181 forintos szolgáltatási díj minimális emelést jelent, és a 2006-oshoz képest kisebb mértékben nő a tarifába épített fejlesztési díjhányad is. Az ebből származó, és a fővárosnak átutalandó négymilliárd forint egynegyedével kevesebb lesz az idei ötmilliárdnál. Ennek oka, hogy a főváros által a kerületektől átvállalt, korábbi önerős csatorna-beruházások még 2007-ben is a vártnál lassabban haladnak majd. Mivel azonban ezekkel a munkákkal a közösségi előírások alapján 2010-re végezni kell, az igazi dömping 2008-2010 között várható, így viszont feltételezhető a fejlesztési díjhányad, következésképp a csatornadíjak jelentősebb, 10-12 százalékot is jóval meghaladó emelése.
Információink szerint a csatornáéhoz hasonló mértékben, áfa nélkül 9-10 százalékkal emelkednének a vízdíjak, mert az idén a vártnál jóval nagyobb mértékben esett vissza a budapestiek vízfogyasztása. Úgy tudjuk, a Fővárosi Vízművek Zrt. pénteken tárgyalja a szakmai javaslatot, amit ez után juttat el a fővároshoz. Egyedül talán a kéményseprés hatósági díjai emelkednek a lakosság szempontjából még "szerencsésnek" mondható mértékben, a Fővárosi Kéményseprő-ipari (Főkétüsz) Kft. javaslata alapján, bruttó 5,4 százalékkal. A cég 8-9 százalékos emelést is el tudna képzelni, ám erre "a növekvő lakossági terhek miatt most nem látnak reális lehetőséget". Az inflációnál alacsonyabb mérték visszafogja a fejlesztéseket, de emiatt a fővárosiak semmilyen hátrányt nem szenvednek el.
A BKV nulla és 15 százalékos tarifaemelésről szóló javaslatot juttatott el a fővároshoz. "Szokatlan, de a közlekedési vállalat jelenlegi helyzetében egyáltalán nem meglepő, hogy a díjemelésről a városházától politikai döntést várnak" - mondta ezzel kapcsolatban lapunknak Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ), leendő gazdasági főpolgármester-helyettes. Demszky Gábor főpolgármester korábbi nyilatkozataiban "elviselhető mértékű" jegyáremelést prognosztizált. Lapunk úgy tudja, a városatyák 15 százalékos BKV-díjemelést fognak támogatni. A gázártámogatás átalakítása miatt ismét drasztikusan (akár 20 százalékot is meghaladóan) emelkedhet a távhő díja, amely novembertől egyszer már 8,4 százalékkal nőtt. Számítások szerint a fővárosi háztartások mintegy fele esik a legmagasabb (a jelenleginél hetven százalékkal drágább) gázárral sújtott kategóriába, és ez a távfűtés tarifájának drasztikus emelkedését vonhatja maga után.