Nem ott, nem akkora, és nem rögtön
Orosházán a nyáron az akkor még ellenzékben lévő fideszes politikusok a város határában az elkerülő út részeként épülő felüljárót egymilliárd forintos pénzkidobásnak nevezték, arra hivatkozva, hogy a létesítmény az Orosháza-Szentes vasútvonal fölé épül, amelyet a kormány úgyis megszüntet majd. Azt mondták: gazdaságosabb megoldást keresve le kellene állítani a beruházást, s tárgyalni a kivitelezőkkel. A városvezetés akkor ezt azzal hárította el, hogy a folyamat kártérítési perekkel, az évek óta várt építkezés újabb csúszásával járna, emellett az autóforgalom is indokolja a felüljárót, s a vonatközlekedést is fenn kívánják tartani Orosháza és Gyopárosfürdő között.
A város új polgármestere a fideszes Németh Béla lett, s a felüljárót azóta is építik. Kérdésünkre válaszolva ezt Németh Béla - szinte szó szerint megismételve a korábbi szocialista polgármester, Fetser János szavait - azzal indokolta: a beruházás leállítása sokkal több kárt okozna, mint amennyi haszon remélhető volna tőle. Véleménye szerint amikor ellenzékben a problémát felvetették, még lehetett volna lépni az ügyben.
Várpalotán sem állítanak le egyet sem az előző városvezetés által elindított projektek közül. Igaz, a korábban a magántőke bevonásával megépíteni tervezett kistérségi tanuszodát más feltételekkel építik majd meg, mivel az eddig beérkezett egyetlen ajánlatot túl drágának találták - tudtuk meg Németh Árpádtól, a város fideszes polgármesterétől, aki 16 év után váltotta tisztségében Leszkovszki Tibor szocialista városvezetőt.
Keszthelyen a fürdőberuházás miatt kirobbant vitát zárt le a polgármesterváltás. Mohácsi József, Keszthely előző, szocialista polgármestere tavaly ősztől dolgozott azon, hogy egész évben működő, munkahelyeket és bevételt teremtő élményfürdő épülhessen a városi strandnál. Terve heves vitákat váltott ki, mivel a beruházás miatt le kellett volna rombolni a másfél évszázada épült mesterséges szigetet, az úgynevezett szigetfürdőt. Végül a tiltakozások ellenére is elkészültek a tervek, és beszerezték a szakhatósági engedélyeket is, ám hiába. A fürdőépítést az előző ciklusban - még képviselőként - ellenző, fideszes Ruzsics Ferencet választották Keszthely polgármesterének, aki beiktatása után azonnal elvetette a wellnessközpont ötletét.
Ruzsics Ferenc ezt azzal indokolta: szeretnék megőrizni a város századfordulós hangulatát, ezért nem lerombolják, hanem felújítják a szigetfürdőt. Hozzátette: az eredeti tervek elvetését indokolja az is, hogy a város vonzáskörzetében egymást érik a fürdők.
Polgáron a vita tárgya a főtér több mint tíz éve húzódó felújítása. A hajdúsági várost 1990 és 2006 között vezető, jobboldali támogatottságú Oláh József polgármestersége alatt sikerült találni egy befektetőt, aki az idén azt ígérte: ha tulajdonba kapja a területet, akkor a főtérre társasházakat épít, s azok közül egyet fölajánl az önkormányzatnak. Októberben azonban a szocialista Tóth József, a megyei közgyűlés volt alelnöke lett a polgármester, aki nem ért egyet a tervekkel. Szerinte a befektető nem rendelkezik kellő referenciával és garanciával ahhoz, hogy megbízzák a beruházással, emellett a politikus az ígért ellentételezést is aránytalannak tartja.
Tóth József hozzátette: az előző és a mostani városvezetés között nincs vita arról, hogy rendezni kell a főtér ügyét, de a kivitelezésben alapvetően nem értenek egyet, a kérdés ezért továbbra is nyitott maradt.
- A megkezdett beruházások folytatódnak - közölte kérdésünkre válaszolva a fideszes Szabó Miklós, Mosonmagyaróvár új polgármestere, majd hozzátette: a Lajta-híd kétsávosra szélesítését - amelynek megépítésére a közbeszerzési eljárást már kiírták - 2008-ra halasztják. Ennek oka az, hogy a város költségvetésébe betervezett 50 millió forint helyett a beérkezett pályázatok 100 millió körüli öszszeget tartalmaznak. Átgondolják a tervezett sportcsarnok megépítésének a lehetőségeit is: a sportcentrum költségvetése 1,5 milliárd forint, ezt a beruházást kizárólag önerőből nem tudják megvalósítani. Elképzelhető, hogy az eredetileg tervezetthez képest egy kisebbet építenek fel, ám erről még nincs döntés.
Mint arról már írtunk, Füzesabonyban a tanuszoda létesítésének a tervét vetette el az új önkormányzat. Laminé Antal Éva, a város új fideszes polgármestere szerint a beruházást átgondolatlanul készítették elő. A városvezető szerint kell az uszoda, de "nem ott, nem akkora és nem most rögtön". A polgármester azt mondta: előbb munkahelyteremtő beruházásokra, utak, járdák építésére van szükség, és csak később, leghamarabb 2008-ban tanuszodára.
Wenczel Árpád, az önkormányzat pénzügyi bizottságának korábbi elnöke azt hangsúlyozta: a beruházás leállításával a város hatszázmillió forintos állami támogatástól esik el.