Basescu: Nem lesz Székelyföldön autonómia

Első alkalommal látta vendégül a román államfő az országban akkreditált külföldi tudósítókat Bukaresten kívül. Mária királyné egykori rezidenciájában, a Kárpátok festői környezetében fekvő sinaiai Foisor-kastélyban Traian Basescu oldottan viselkedett, a tőle megszokott közvetlenséggel köszöntötte vendégeit.

 

A kezdeti feszültséget feloldandó, az 55 éves, sportos eleganciával öltözött elnök kastélytúrára invitálta az újságírókat. Bemutatta a pompás rezidenciát, Nicolae Ceausescu egykori hálószobájával, dolgozószobájával és fürdőszobájával, illetve a kivégzett diktátor családjának lakosztályával együtt.

A drága márvánnyal, csodálatos mozaikokkal díszített emeleti medencét, a gyönyörű bútorokkal berendezett és finom selymekkel tapétázott szalonokat, társalgókat és ebédlőket sem hagyta ki, de még a konyhát sem. Mindenhol tett valamilyen vicces megjegyzést az egykori hajós.

Az ebéddel egybekötött beszélgetésre a földszinti nagyebédlőben került sor. A menüben fácánrolád, zelleres fürjmell, holland szószos spékelt lazac, spárgakrémleves, sült őzmedál párolt zöldséggel, ananász-fagylaltfantázia és feketekávé szerepelt, s mindezekhez a megfelelő italokat is felszolgálták - a legjobb román borokat, pezsgőt és konyakot.

Az ad hoc megállapodás szerint a beszélgetés az iraki katonai részvétellel indult, és az Európai Unióval, a környező országokkal, majd a belföldi politikai és gazdasági helyzettel kellett volna folytatódnia. Basescu elmondta: Románia mindaddig Irakban marad, amíg a bagdadi kormány és a szövetségesek egyszerre nem kérik a távozását. Az egyik orosz tudósítónak a román-orosz kapcsolatok helyzetére vonatkozó kérdésére - talán a sorrend kedvéért, de jelzésszerűen is - jóízűen nevetve így válaszolt: - Oroszország majd a desszertnél!

Előbb elemezte Románia látványosan javuló gazdasági helyzetét, a kiváló idei eredményeket, a 7 százaléknál magasabb növekedést. Úgy vélte, a csatlakozás Európának is előnyére válik: megkapja a Balkán legnagyobb piacát, növekszik a biztonsága, a román kultúra pedig visszatér Európába.

Rendkívül határozottá, kissé ingerültté az elnök a fenségesen elkészített lazac után vált. Az orosz tudósítók újabb kérdésére kifejtette: Európának semmilyen garanciája nincs energetikai szempontból, az oroszok úgy zsarolhatnak a földgázzal, ahogyan éppen akarják. Ezért az uniónak - és persze Romániának is - mielőbb függetlenítenie kell magát az orosz energiától. Az elnök bírálta a gázárkülönbségeket, furcsállotta az orosz-kínai gázcső építését, s figyelmeztetett a befagyasztott konfliktusokkal terhelt térségeken áthaladó gázvezetékek bizonytalanságára.

Az őzsültnél már az autonómiára terelődött a szó. Az ellentmondásoknál csak az a vehemencia volt talán nagyobb, amellyel az államfő a székely területi autonómiát elutasította. Pedig öt perccel azelőtt - Koszovóra, a Dnyeszteren túli területre, Abháziára és Dél-Oszétiára utalva - a különféle autonómiákat megoldásként említette. A Koszovó és Székelyföld között vont párhuzam viszont rettegésről árulkodott. Egyetlen újdonság e téren az volt, hogy a kisebbségi törvényt el fogják fogadni, de nem az RMDSZ által szorgalmazott formában.

Traian Basescu egyébként úgy látja, hogy a Székelyföld máris rendelkezik kulturális autonómiával, hiszen a magyar iskolák, a színházak és más intézmények élén kizárólag magyarok állnak. Területi autonómia azonban nem lesz, mert az a régió lakóit koldussorba taszítaná - hiszen a román bruttó hazai össztermék (GDP) 65 százalékát Bukarest adja -, Románia tiszteli a lakosait, ezt tehát nem engedheti meg - mondta ismét jóízűen nevetve.

E sorok írója a restitúció lassúságának okairól, a II. világháború után ellenségesnek bélyegzett személyek javainak visszaszolgáltatásáról kérdezte az államfőt, aki a kérdést teljes egészében a kormány és az igazságszolgáltatás hatáskörébe utalta, anélkül, hogy érdembeli választ adjon. - Hogy az ingatlanoknak csak tíz százalékát adtuk vissza? Lehet, de ez nagyon nehéz folyamat, mert intézmények működnek bennük - mondta. Tagadta viszont azt, hogy a magyar és a német javak visszaszolgáltatását a háború utáni ún. ellenséges vagyonok kezeléséről hozott törvény befolyásolná. Az sem merült fel, hogy az ebéd maga is a királyi család által visszakövetelt, ám mindmáig vissza nem juttatott épületben zajlik.

A feketekávét ismét békés csevegés közepette szolgálták fel. Bár korábban azt nyilatkozta, hogy próbál lemondani a dohányzásról, az elnök rágyújtott, és jóízűeket szippantott a cigarettájából.

- Azok a kisebbségek, amelyek szétszórtan élnek, mint a horvát kisebbség és általában a magyarországi kisebbségek, a legteljesebb kulturális autonómiára jogosultak - jelentette ki Sólyom László szombaton Pécsett. - A magyar kisebbségi politika alapelve, hogy a kisebbségeket autonómia illeti meg. A szórványban élőket kulturális, a tömbben élőket területi autonómia. E mellett mindig ki fogunk állni - hangsúlyozta az államfő. miután tárgyalt horvát kollégájával, Stipe Mesiccel. Sólyom jogos igénynek nevezte a magyarországi horvátok parlamenti képviseletét, amit Mesic is felvetett. A magyarországi kisebbségek parlamenti képviseletére akkor kerülhet sor, ha megvalósul a parlamenti reform, a létszámcsökkentés s a választójog átalakítása - tette hozzá. (MTI)

Basescu a Foisor-kastélyban: vehemens elutasítás a területi autonómiának
Basescu a Foisor-kastélyban: vehemens elutasítás a területi autonómiának
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.