Újranyitják a régiós vitát

Komoly vitát válthat ki az MSZP-frakció mai ülésén a kistérségi megbízottak hálózatának tervezett fölszámolása. E lépést sokan arra vezetik vissza, hogy a kormányfő így próbálja gyengíteni a pártban lehetséges ellenfeleit. A hét végén Gyurcsány Ferenc két fontos javaslatot is tett: egyrészt azt, hogy az uniós pénzek elosztásának felügyeletét egy, a pártok által delegált tagokból álló testületre bízná, továbbá újratárgyalná az ellenzékkel a választott régiókat.

Egyes vélemények szerint bombaként robbanhat az MSZP-frakció mai ülésén az a hír, hogy a kormány úgy döntött: felszámolja a kistérségi megbízottak 175 fős hálózatát. A hivatalos indoklás meglehetősen egyszerű: a rendkívül feszes költségvetésben nincs 500 millió forint erre a célra. Ugyan a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnek, illetve a földművelésügyi tárcának is akad egy-egy hasonló szerveződése (a "Nemzeti fejlesztési terv házhoz jön" projekt kistérségi menedzserei, illetve a falugazdász hálózat), ám ezek életben maradhatnak, ugyanis fenntartásuk részben uniós támogatásból is finanszírozható. A kistérségi megbízottak működése azonban kizárólag az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumot (ÖTM) - azaz a központi büdzsét - terheli.

Az önkormányzati tárca, menteni próbálván a menthetőt, többek között azt javasolta, gyúrják egybe (megfelelően karcsúsítva) a három hálózatot, ám az ÖTM minden érve megtört a fiskális szigorra hivatkozó Veres János pénzügyminiszter, valamint a minisztériumi alrendszereket lenyeső, az államreform-bizottságot irányító Draskovics Tibor ellenállásán.

Mindenesetre a szocialista képviselők értetlenül állnak a döntés előtt, mondván: az önkormányzati és politikai érdekeket egyaránt csorbított. Ugyanis a mintegy nyolc éve tevékenykedő kistérségi megbízottak egyrészt széles kapcsolatrendszert építettek ki, így fejlesztési, beruházási kérdésekben rájuk támaszkodtak a polgármesterek - pártállástól függetlenül. Másfelől a kistérségi megbízottak zöme szocialista szimpatizáns, sokuk - épp területi beágyazottságuk miatt - az országgyűlési korteshadjárat alatt a képviselőjelöltek kampányfőnöke volt.

- A Bajnai Gordon-féle Nemzeti Fejlesztési Ügynökség csapatáról szinte semmit nem tudunk, a falugazdászok kis túlzással ugyan, de maguk szervezik az agrárdemonstrációkat, mi meg szétzúzzuk az utolsó országos hálózatunkat - mondta lapunknak egy MSZP-s politikus.

A miértre egyelőre csak sejtésekkel szolgálnak a szocialisták. Mondják, a "nagyok háborúznak", s a cél valójában Lamperth Mónika, illetve rajta keresztül a vele egy körbe sorolt Szekeres Imre meggyengítése. (Az Index egy korábbi hírében mindkettejüket Gyurcsány Ferenc lehetséges ellenfeleként említette a pártelnöki posztért folytatott küzdelemben.) Az ÖTM minisztere ugyanis mindaddig erősnek számít, amíg a kormányfőtől független, az önkormányzatokat erőteljesen befolyásolni képes hálózattal rendelkezik. Ráadásul ennek tagjai a különböző helyi szocialista pártszervezeteknek is erős személyiségei.

Miközben - ahogy az egyik résztvevő fogalmaz - a miniszterelnök megszabadította egyik legstabilabb támaszuktól az önkormányzatokat, Gyurcsány Ferenc a Baloldali Önkormányzati Közösségek szombati tanácskozásán négy új tervéről adott számot. A kormányfő elsőként arról beszélt, hogy a kormány és a települések közötti informális párbeszédnek a jövőben hivatalos formát ad, és a kabinet létrehoz egy egyeztető fórumot. (Ennek koncepcióját Lamperth Mónika a szerdai kormányülésen mutatja be.) Második pontként a kormány a megyei jogú városok, illetve a regionális fejlesztési tanácsok (rft) vezetőivel tanácskozik, hogy kiderítse, milyen fejlesztésekre tartanak igényt a következő években.

Harmadsorban Gyurcsány Ferenc fel kíván állítani egy, a fejlesztési pénzek elköltését felügyelő tanácsot, amelynek tagjait a pártok paritásos alapon delegálnák. Ez többé-kevésbé a Fidesz korábbi javaslatára rímel. Idetartozik, hogy a miniszterelnök a jövőben "interpellálhatóvá tenné" Bajnai Gordont, vagyis minden valószínűség szerint tárca nélküli miniszterré nevezi ki. A miniszterelnök negyedik javaslata: Gyurcsány Ferenc azt szeretné, ha jövőre a kormány újra végigbeszélhetné az ellenzékkel a választott régiók rendszerének bevezetését.

Hálózatok egymás ellen

A Fidesz-kormány idején létrehozott kistérségi megbízotti hálózat tagjait 2002-ben cserélte le az új kormány. A megbízottak alapvető feladata, hogy az önkormányzatokkal, gazdasági szervezetekkel, intézményekkel és alkalmasint magánszemélyekkel is tartsák a kapcsolatot, folyamatosan tájékoztatva őket az uniós és hazai pályázati lehetőségekről. 2005 végén részben hasonló feladatokra hozták létre a Nemzeti fejlesztési terv házhoz jön program, valamint a földművelésügyi tárca vidékfejlesztési hálózatát, amelyek szintén kistérségenként foglalkoztatják tagjaikat. Buczkó Ferenc, 24 dél-dunántúli kistérségi megbízott koordinátora tudósítónknak elmondta: a megbízottak körében nagy a felháborodás, hogy épp az a koalíció akarja őket szélnek ereszteni, amelynek pártjaiért kampányoltak. Álláspontja szerint a hálózat megtartása nem költségvetési, hanem politikai kérdés. (Török Tünde)

A kormányfő beszéde kapcsán Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője kiemelte: örömmel fogadják, hogy a miniszterelnök végre meghallgatta a Fidesz javaslatait, és beépíti azokat saját programjába. "Gondolunk itt az önkormányzatokkal való kapcsolattartásra, vagy Bajnai Gordon és hivatalának parlamenti ellenőrzésére" - fogalmazott. A Fidesz javasolja azt is, hogy az európai uniós fejlesztési források felhasználásának ellenőrzésére alakuljon állandó parlamenti bizottság, és ezt a kérdést hétfőn vegye napirendjére a Ház. Az önkormányzatok tekintetében pedig ne "látszattestület" jöjjön létre - tette hozzá Cser-Palkovics -, hanem olyan testületet alakítsanak, amelynek vétójoga van a költségvetés, illetve a nemzeti fejlesztési terv tekintetében.

Zászlóállítás - Tóth József, a BÖK elnöke, Lamperth Mónika miniszter és Gyurcsány Ferenc kormányfõ
Zászlóállítás - Tóth József, a BÖK elnöke, Lamperth Mónika miniszter és Gyurcsány Ferenc kormányfõ
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.