A lokátor foglyai
Fogoly a kormány: a NATO-val szemben vállalt kötelezettségvállalás foglya. Nemzetközi szerződésben ígértük meg: építünk három, a NATO rendszerébe illeszkedő lokátort. Ezek biztonságunkat vigyázzák, a költségek csaknem egészét a NATO állja, s nem szól bele, hol épülnek meg. Ránk bízza, és nem sürget minket. Megszokta, hogy pepecselünk és alulteljesítünk. Jövőre működnie kellene a harmadik radarnak, de erre két éven belül semmi esély.
Fogoly a köztársasági elnök is. Az őt államfőnek javasló Védegylet és saját szavának a foglya. A Védegylet a lokátor Zengő-hegyre építését elfogadhatatlannak tartotta, a civil egyesülethez kötődő Sólyom ezzel egyetértett. Merthogy a hegyen tenyésző bánáti bazsarózsát veszélyeztette volna a radarhoz vezető út. A zöldek persze tudták, a védett virág csaknem kipusztíthatatlan, s az út a bazsarózsa 2, azaz kettő százalékát veszélyeztette volna. De hát olyat még ember nem látott, hogy egy zöldhittel megáldott szervezet valamely akciójából visszakozott volna. Minden zöldszervezet foglya a saját tévedhetetlenségének és kompromisszumképtelenségének.
Sólyom László persze foglya a posztjának is, hisz mégiscsak ő a honvédség első embere, így nem mondhatja, hogy egyáltalán ne épüljön meg az a harmadik lokátor. Vele fogoly a Védegylet is. Sólyom foglya. Nem mehet szembe leghíresebb személyiségével. Amúgy a Védegylet sem örül, hogy a szaktárca a Tubesen akar lokátort emelni. Hisz a Zengőn a 40 méter magas radar fák fölé épphogy kiemelkedő teteje ötezer ember szemét bántotta volna, a Zengőnél alacsonyabb Tubesen 160 ezer embernek okozna vizuális környezetszennyezést. A szervezet a tubesi tervet mégis elfogadja.
A lokátor ellen protestáló pécsiek is foglyok: szorongásuk tartja őket fogva. Pécsett - ahol a tíz éve bezárt uránbányában ezrek szereztek sugárbetegségeket - nehéz arról meggyőzni a helybélieket, hogy nem kell félni a radar elektromágneses sugárzásától. Arra ugyan nincs adat, hogy félni kellene tőle, ám annyit még a lokátor támogatói is elismernek: az említett sugárzásról nem tudunk mindent. Egyébként nyilvánvaló: a Zengő helyi - legérintettebb - védői tulajdonképpen nem a bazsarózsát féltették, hanem önmagukat.
Fogoly az MSZP is: Pécsett a lakosságé, Pesten a kormányé. A Pécset irányító szocialisták nem szívesen nyitnak frontot a lokátor ellenzőivel szemben, anélkül is sok voksot vesztettek az elmúlt hónapok politikai csatározásaiban. Egyébként a pécsi szocialisták baráti beszélgetéseik közben gyakran bevallják, hogy nem örülnek a lokátornak, sőt. A párt országos vezetői viszont szeretnének már túl lenni a radar megépítésén, hisz a kormány tehetetlensége visszaszáll a pártra. Ugyanakkor a párt országos vezetői ódzkodnak utasítani a pécsi szocialistákat a lokátor elfogadására, hisz Pécs mégiscsak az MSZP egyik utolsó bástyája.
Fogoly a Fidesz is: saját pálfordulásának a foglya. Amíg a Fidesz kormányon volt, hagyta, hogy a szaktárca tervezze meg a lokátort a Zengőre. 2002 után viszont - immár ellenzékiként - beállt a Zengőt elutasítók táborába. Amikor pedig a Tubes került szóba, a párt pécsi politikusai elsőként lázadtak fel az ötlet ellen, s a helyi választási kampányban egyik ütőlapjuk a lokátor elvetése volt.
Megjósolhatatlan, hogy hol épül meg a harmadik lokátor. Mert dönteni szabad emberként sem könnyű. Fogolyként reménytelen.