Ötpárti vitasorozatot kezdeményez az SZDSZ a reformokról. Erről szombaton döntött a párt országos tanácsa (ot). - Most, túl az utcai zavargásokon, tenni kell valamit a politikai élet és az ország végzetes kettészakításának felszámolása érdekében - így indokolta ezt Horn Gábor ügyvivő.
Kampánystart az SZDSZ-ben
A vitára javasolt témák részben fedik a Fidesz népszavazási kezdeményezéseit. Nem véletlenül: "a Fidesz vezette jobboldalnak végig kell gondolnia, hogy meddig és hogyan érdekelt a háborús helyzet fenntartásában" - fogalmazott. Lapunk kérdésére (minek megkettőzni a parlamenti munkát, mikor a javaslatok többsége az Országgyűlés előtt fekszik) Horn azt felelte, a kezdeményezést nem azért tették, hogy a kormány függessze fel a kormányzását, a liberálisok érdekeltek a reformok folytatásában, de szükségesnek tartják a párbeszédet. (Az MTI körkérdésére a szocialista Varju László pártja támogatásáról biztosította, Halász Zsuzsa KDNP-szóvivő elkésettnek, érthetetlennek és cinikusnak, Almássy Kornél MDF-alelnök pedig komolytalannak nevezte a kezdeményezést. A Fidesz egyelőre nem reagált.)
Van mit tisztázni házon belül is, mivel Kuncze Gábor szerda éjjel kiadott egy közleményt, amelyben igyekezett maradásra bírni a nyugdíjazását kérő Gergényi Péter budapesti rendőr-főkapitányt, ezáltal aktivizálva a márciusi pártelnökválasztásra készülődő "belső ellenzékét". Az állásfoglalást nem egyeztették az ügyvivői testülettel, így Fodor Gábor szerint a pártnak a rendőri túlkapások vizsgálatára kell rámennie, nem Gergényi maradását kérnie. Gusztos Péter szerint Gergényinek maradnia kell, de csak azért, mert neki is részt kellene vennie a túlkapások vizsgálatában. Hasonlóan vélekedett Gulyás József ügyvivő is.
Szent-Iványi István - aki szintén potenciális elnökjelölt - levelet írt az ot-nek, amelyben Gergényi marasztalását nemcsak erkölcsileg aggályosnak, de politikailag is károsnak ítéli. Kérdésünkre Bőhm András elismerte, hogy a nem egyeztetett közleményt többen vitatták, "ám azt senki nem kérdőjelezte meg, hogy a rendőrség a demokrácia védelmében lépett fel, fellépése törvényes volt". Bőhm sem osztja maradéktalanul a hivatalos pártálláspontot: ha a folyamatban lévő vizsgálatok elmarasztaló eredményt hoznak, akkor elég nehéz lesz megmagyarázni azt az igényt, hogy a főkapitány maradjon a helyén. Ugyanakkor a főkapitány nyugdíjazási szándékának bejelentését felelőtlenségnek tartja, mivel ez politikai feltételezéseket indított el, "noha egyikünk sem tudja, hogy ennek valóban politikai vagy egyéb motivációja van-e". Mindezek után a Kuncze- Kóka-párti Demszky Gábor főpolgármester is beindult, és a miniszterelnöknek írt levelében kért közbenjárást a fővárosi rendőri vezetés megtartásáért, mondván: "Budapestnek szilárd és erős rendőrségre van szüksége."