Farkas pingvinbőrben?

A Microsoft és a Novell szövetsége, a Windows és a Suse Linux operációs rendszerek közeledése volt a hét informatikai fő híre. A témában az egyik szenzáció, hogy eddig sokat háborúzó cégek nyújtottak békejobbot egymásnak. A másik, hogy a bejelentés látszólag a nyílt és a zárt forráskódú rendszerek közötti határ elmosásáról szólt: a két vállalat olyan szoftvermegoldások közös fejlesztését tervezi, amelyek lehetővé teszik a Windows és a Suse Linux egyidejű használatát.

 

Vajon mire jó mindez a Microsoftnak, amely eddig a nyílt forráskódú rendszerek legnagyobb piaci ellensége volt? Linuxos körökben egyelőre nem is veszik komolyan az "átállást", többek között arra hivatkozva: néhány éve a szintén a nyílt forráskódú alkalmazások támogatójaként ismert Sun Microsystemsszel kötöttek hasonló megállapodást, s az akkori ígéretek sem öltöttek testet közös termékekben. S ha már Linux, akkor miért éppen a Suse-változatot gondozó Novell az új partner (a legnagyobb piacnak számító USA-ban a Linux-eladások négyötödét nem a Suse, hanem a konkurens Red Hat Linux-változat fedi le)? A lehetséges magyarázatok egyike, hogy a Novellnek már gyakorlata van az ilyen típusú együttműködésben, tavaly tavasszal ez a cég mutatta be az első vegyes forráskódú vállalati rendszert. Az sem kizárt azonban, hogy valójában nem is a nyílt forráskód diadaláról van szó: a Novell számos, nem nyílt forrású szabadalmat birtokol, amelyeket várhatóan integrál majd az új termékekbe (míg a Red Hat csak nyílt forrású technológiát használ).

A piac láthatóan inkább az utóbbi, "üzleti" értelmezéssel azonosult, erre utal, hogy a Novell részvényárfolyama a bejelentés hatására közel 20 százalékkal erősödött. (H. M.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.