Profi magnók: MP3-felvevők
Jóval nagyobbak a profi hangrögzítők, mint végfelhasználói társaik. De itt egyrészt nem szempont a méret, másrészt a "rendes" MP3-lejátszók annyira kicsik, hogy ami azoknál jóval nagyobb, még mindig legfeljebb akkora, mint egy zsebrádió volt annak idején. E nagyobb méret oka a szabványos elemről/akkumulátorról való működés 3-4 óra hosszat (folyamatos felvétel közben) és a memóriakártya. A felvételeket könnyebb kártyával átvinni számítógépre, mint a készülék szintén kötelező USB-csatolóján átjátszani, továbbá az anyagok kezelése is könnyebb, ha azok több hordozón találhatók. Fájlrendszerkorlátok miatt egyébként a hangállományok nem lehetnek 2 GB-nál nagyobbak. Egyelőre, ezeken a készülékeken. Valószínűleg nemsokára megjelennek majd a fejlettebb változatok.
Nos, az egyik márka neve ismerősen cseng: Marantz. Persze ez sem ugyanaz, mint fiatal korunkban, de a termékeket és a márkát a Denon nemcsak átvette, hanem ápolja is. A XXI. század felvevője náluk a PMD 660 (670, 671) névre hallgat, és másfél száztól két és félszázezer forintos öszszeget adhatunk ki érte. Ezért XLR- (robusztus, profi) csatlakozókat és 16 (24) bites sztereó, digitális (CD minőségű: 48 kHz-es mintavételezésű) hangrögzítést kapunk az általunk választott méretű CompactFlash memóriakártyára. MP3 formátumban is felvesz - de csak 128 kb/mp minőségben, ennél jobbat a "normál" rögzítésből lehet készíteni a számítógépen.
Két másik profi hangrögzítőt találtunk, mindkettőt a hivatásos zenészek számára gyártó cégek készítik: M-Audio és Roland. Az M-Audio bevezetett stúdiótechnika-márka Magyarországon, de nem olyan előkelő, mint a Marantz. Ennek megfelelően Microtrack nevű felvevőjének képességei jobbak, ára pedig alacsonyabb: a Microtrackért valamivel több mint száztízezer forintot adhatunk ki. Optikai hangbemenettel rendelkezik, amelyen 16 és 24 bites "felbontású" tömörítetlen vagy teljes finomságú, 320 kb/mp-es MP3-felvételt készíthetünk, 3,2 és 6,4 mm-es "jack" mikrofonbemeneteket használhatunk, a kimenetek a jól ismert "RCA" típusúak. USB-csatolója gyors, 2.0-ás. Kezelése pedig a jó menü és átgondolt formatervezés következtében kiemelkedően egyszerű.
A Roland Edirol R-09 felvevő különlegessége a két, viszonylag jó minőségű, beépített mikrofon, amellyel inkább helyszíni felvételre, mint stúdiószintű hangrögzítésre alkalmas. Ezt jelzi, hogy tartozékai között asztali állvány is szerepel. De rendelkezik 3,2 mm-es "jack" be- és kimenetekkel is, melyeken 24 bites felbontású, 48 kHz-mintavételezésű felvételeket készít. MP3 formátumban szintén képes a 320 kb/mp finomságra, és USB 2.0 csatolójú. Különlegessége még az SD-memóriakártya használata - ettől, és a nem túl nagy képernyő miatt valamivel kisebb, mint a fenti készülékek. Ára épp a százezer forintos határ alatt marad.