Promenád a Böszörményi úton

Pokorni Zoltán, újdonsült hegyvidéki polgármester nem kíván nekiesni a Turul-szobornak, viszont szeretne egy sétálóutcát a MOM Park és a Királyhágó tér között. Egyéb terveiről is nyilatkozott a NOL-nak.

-        Miért vágyik egy élvonalbeli politikus arra, hogy polgármester legyen Budapest XII. kerületében?

-        Három alkalommal választottak meg országgyűlési képviselőnek ebben a kerületben, s ennyi idő alatt az ember kezdi magáénak érezni az itt élők sorsát. Ez egy különleges adottságokkal rendelkező vidék. Olyanná lehet formálni ezt a kerületet, amilyennek az országnak lennie kellene. Mintakert lehet – talán ez a legjobb szó, és itt elsősorban ennek a városrésznek a kisvárosiasságára, az élhetőségére, a gondozottságára gondolok. Ezek persze jórészt adottak, de lehet még tovább javítani. A nagypolitika egyre erősebb bulvárosodása miatt számomra sokkal vonzóbbak lettek az önkormányzati munkával kapcsolatos kérdések. Nem csak a hatalom birtoklása torzíthatja az embert, hanem a hosszú ellenzékiség is kialakíthat egy olyan merev, egyfolytában kritikus attitűdöt, ami nem egészséges. Már vágytam arra, hogy két lábon a földön állva, a mindennapi életünket befolyásoló, értelmes dolgokkal foglalkozzunk. Hogy valóságos ügyekben valóságos eredményt érjünk el, ne csak a parlamenti virtuális térben. És ne csak koncepciókban gondolkodjunk, meg kommunikáljuk, meg politikai üzeneteket csomagoljunk. Tény, hogy annak idején a modern politikai marketing eszközeit először mi alkalmaztuk a munkánkban, de azt álmomban sem gondoltam, hogy ez majd marketingpolitikává silányul, hogy a csillogó celofánt lehántva a dobozról, kiderül, hogy az üres. Napjaink botránya erről szól. És van még egy okom, amiért polgármester akartam lenni: elődöm, Mitnyan György nem vállalta. Kerestük az utódját, s a párt tavaszi választási veresége után úgy ítéltük meg, hogy az utódként felmerült jelöltünk, a Fidesz helyi elnöke ősszel kisebb eséllyel indul a kerületi polgármesterségért, mint én. Akkor még azzal a lehetőséggel is számolnunk kellett, hogy elveszíthetjük a kerületet.

-        Ezt a stabilan jobbra húzó kerületet?
-        Mitnyan György 2002-ben mindössze hatszáz szavazattal nyert. Voltak körzetek, amelyekben öt szavazat volt az előnyünk. Tehát nyáron a jelöltállításkor még egyáltalán nem volt olyan egyértelmű, hogy a kerületben továbbra is polgári kormányzás marad. Őszre persze a Gyurcsány-csomag és az ominózus hangfelvétel alapvetően változtatta meg a helyzetet. Soha ilyen arányban nem nyertünk, hiszen minden választókerületben a jobboldal jelöltje diadalmaskodott. 

-        Mitnyan György hol folytatja?
-        A kerületben nyitott egy tanácsadói irodát. Én fölajánlottam neki egy polgármesteri főtanácsadói posztot, amit az alakuló ülésen a testületünk is megszavazott, de máig betöltetlen a pozició.

-        Mi a terve a Turul-szoborral? Hozzá mer nyúlni? Szükségét érzi egyáltalán?
-        Tenni kell valamit, mert nem rendezett az emlékmű helyzete. A fővárosi közgyűlés, szerintünk politikai indíttatásból megtagadta a szobor fölállításának jogát. Szerintem sose jó, ha a politika beleszól művészeti kérdésekbe, legyen szó turulról, az igazak faláról, vagy akár egy műanyag tehénről. Jelenleg is per folyik a turul szobor miatt, de remélem, hogy előbb vagy utóbb ismét a fővárosi közgyűlés elé tudjuk vinni az ügyet azzal, hogy rendezzük az emlékmű jogi helyzetét. Amikor a fővárosnak végre újra lesznek szakbizottságai, lesznek alpolgármesterei, akkor ezt a dolog legtermészetesebb módján, előterjesztés formájában megteszem. De ez alapvetően nem jogi probléma, hanem politikai. Igaza van azoknak is, akik azt mondják, hogy a turul egy több évszázados magyar jelkép, és azoknak is, akik azt hangsúlyozzák, hogy néhány évig egy fajüldöző szervezet is használta jelképként. Kérdés, hogy meg kell e tagadnunk ezért ezt a történelmi szimbólumot. Talán vagyunk már annyira józanok, hogy ezt higgadtan mérlegeljük.

-        Mondja meg őszintén, jó választás volt ez a jelkép a háború civil áldozatainak emlékművére 2005-ben?
-        Ennek az emlékműnek az ügye valójában a toleranciáról szól. Arról, hogy hajlandóak vagyunk e elfogadni egy olyan műalkotást, amely sok ember számára kiemelt fontossággal bír. Azt hiszem, hogyha a magyar kormány Nemzetbiztonsági Hivatalának egy turulmadárt ábrázoló címere lehet, akkor ezt a szimbólumot nyugodtan használhatjuk a háború civil áldozatainak emlékműveként is. 

-        Milyen konkrét fejlesztésekre számíthatunk a polgármestersége idején?
-        Például egy sétálóutcás városközpontot szeretnék.

-        Hol?
-        Eredetileg a Márvány utcát jelölték ki erre. Jó ötletnek tartom, de nem éri el azt a „kritikus tömeget”, ami a központtá váláshoz kell. Úgy látom, hogy kezd kialakulni egy új hegyvidéki városközpont a MOM Park környékén. Ez lehet egyik pillére ennek a kisvárosi központnak, amiről beszélek. A másik a Márvány utca, Ugocsa utca, Királyhágó tér környéke, s a kettőt a Böszörményi út köti össze. Valójában az én igazi célom a Böszörményi út bevonása ebbe a sétálóutca programba. Hasonló módon, ahogy a Ráday utcát megcsinálták. A tömegközlekedés megtartása mellett. A járdákat öt-hat méterrel szélesíteni, a csökkentett autóforgalmat ráterelni a villamos sínekre. Egyfajta promenád jelleget tudnánk így adni a Böszörményi útnak. Élhető tereket szeretnék létrehozni. Továbbá tavaszra elkészül a Csörsz utcai sportcsarnok.

-        Ezzel mintha csúszásban lennének.
-        Ennek több oka van:egyrészt a tavalyi hosszú tél miatt nem lehetett időben szigetelni, továbbá a földmunkák során az ott valaha volt temető nem várt maradványai kerültek elő, például föld alatti járatok, kripták. Aztán pedig adódott építés közben néhány olyan megoldás, ami miatt némi tervmódosítás volt szükséges. A sportcsarnok mellett azonban több más fejlesztési tervünk is van. A Városmajor, a legnagyobb közparkunk áldatlan állapotban van. Szeretnénk a főváros kezeléséből átvenni és az a célunk, hogy a Gesztenyéskerttel együtt rendbe hozzuk, élhetővé és biztonságossá tegyük. A következő négy év legnagyobb kihívást jelentő vállalkozásának pedig a járóbeteg ellátás átvétele lesz a fővárostól. 

-        Miért kell ez a kerületnek?
-        Folyik az egészségügy átalakítása, kapacitásokat akarnak megszüntetni. S, hogy az itt élő emberek számára ez ne jelentsen beláthatatlan kockázatot, a saját kezünkbe szeretnénk venni a járóbeteg ellátás irányítását. Ennek azonban nagyon nagyok a pénzügyi kockázatai. Az előttünk álló évben akarom felmérni a lehetőségeket, s utána dönteni, hogy megcsinálhatjuk-e a csőd veszélye nélkül. Vannak olyan kerületek ahol ez sikerült. Az a probléma, hogy szinte havonta változnak a finanszírozási szabályok. A költségvetés pedig azt mutatja, hogy az önkormányzatok pénzügyi helyzete romlani fog, csökken a személyi jövedelemadóból kapott részük, továbbá a fenntartott intézményeik normatívája is, ugyanakkor az ÁFA emelése, az energiaárak növekedése komoly terhet ró rájuk. 

-        Lesznek óvoda-, iskolaösszevonások? Vagy ezeket már végrehajtották az előző ciklusban?
-        A pénzügyi megszorítások kifejezetten efelé terelnének bennünket, de ez nálunk már megtörtént, s én nem látom ennek további szükségét. 

-        Végül néhány régi témát is felidéznék. Mikorra épül be például a Nagyenyed utcában lebontott házak helye?
-        A tervek benyújtásánál, engedélyeztetésénél tart a beruházó. A kerületi tervzsűri változtatásokat kért. Nem akarunk teljesen sík, monolit irodaház homlokzatot. Szeretnénk, ha kicsit tagolnák, megtörnék a homlokzatvonalat és esztétikai szempontból is egy értékes, szép épületet kapna a kerület.

-        Mi lesz a zugligeti lóvasút végállomás gyönyörű műemlék épületével és a Fácán vendéglő területével?
-        Volt olyan elképzelés, hogy oda a Képzőművészeti Egyetem doktoriskolája költözne, de ez lehet, hogy nem a legjobb megoldás. Egyelőre még az ott élő bérlőknek sem tudtunk felajánlani megfelelő lakásokat. Az épület műemlék, teljes renoválása szükséges, ez nagy összegeket emészt fel. Az egyetem nem tud erre pénzt adni, és erre nálunk sincs meg a fedezet. Meg kell tehát találni a harmadik partnert, akivel együtt tudunk működni. Nem messze van tőle az egykori Fácános vendéglő, amely még mindig elzárt terület. Évekkel ezelőtt az volt róla a hír, hogy kormányzati vendégház lesz ott. De nem lett. Mi jeleztük a KVI-nek, hogy szívesen átvennénk, megnyitnánk, de a terület tulajdonjogi helyzete nagyon bonyolult. A KVI mellett sajnos mások is be vannak jegyezve. Azért remélem, hogy a többi fejlesztés mellett ezt is napirendre tudjuk tűzni az előttünk álló években.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.