Félelmek, előítéletek és ideológiák fogságában
Az olaszliszkai brutális bűncselekmény olyan indulatokat kavart, amelyek lecsillapításához kevés volt az elmúlt néhány hét. A Fasori Evangélikus Gimnázium dísztermében a Deák Ferenc Közéleti Klub fórumán pénteken sokan próbáltak választ találni arra, mi állhat a halállal végződő önbíráskodás hátterében.
Az alaphangot Veres Edit, a Miskolci Egyetem oktatója adta meg, aki a tragédia utóhatását is tragikusnak nevezve, gazdag idézetcsokrot nyújtott át a sajtóban megjelent szélsőséges kijelentésekből. A médiát - mondta - ellepték az "etnikai kategóriákkal megtűzdelt" tudósítások, a történtek tényszerű bemutatása helyett túl nagy szerepet kaptak a kommentárok. Fekete Gyula, Olaszliszka polgármestere is odabökött egyet a sajtónak. 1998 és 2001 között átvészeltek pár súlyos árvizet, de akkoriban valahogy nem láttak annyi újságírót, mint mostanában - mondta.
A polgármester számára csak két kategória létezik: a rendes ember meg annak az ellenkezője. De az, hogy ki melyik kategóriába tartozik, nem a származástól függ. Szerinte Olaszliszkán nem erősödött a szembenállás a cigányok és a nem cigányok között, viszont azt sem lehet állítani, hogy teljes lenne a nyugalom. A tragédia után a polgármesteri hivatalba mintegy ötszáz e-mail érkezett, ezek egy részében ő is "minden volt, csak nagyságos asszony nem".
Póczik Szilveszter történész-kriminológus előrebocsátotta, hogy egy büntetőeljárásban elvileg lényegtelen, hogy kinek mi a származása, de - állapította meg - az olaszliszkai ügyben nem lehet, méghozzá a többségi társadalom látásmódja miatt nem lehet megkerülni az etnikai vonatkozást. Az országban félelem él a szegregálódott, perifériára szorult cigánysággal szemben, és félnek a cigányok is. Kölcsönös sértések és előítéletek dolgoznak, miközben a társadalompolitika ideológiák foglya. A rendszerváltás óta nem született olyan hosszú távú integrációs program, amely azzal kecsegtetne, hogy egy-két nemzedéken belül megoldható ez a probléma. Több hozzászóló hangsúlyozta, hogy bármi történt is Olaszliszkán, nem szabad általánosítani a teljes cigányságra.
Póczik Szilveszter az úgynevezett jobb- és baloldali sajtóra egyaránt ráhúzta a vizes lepedőt. A baloldalira azért, mert - szerinte - azt próbálja szuggerálni, hogy a többségi társadalom "hovatovább rasszista". Jutott egy oldalvágás a polgárjogi mozgalmaknak is, amelyek - így a kriminológus - szintén sokszor megsértették már a többségi társadalmat.
Ladányi János szociológus ezzel szemben úgy vélte, a rengeteg konfliktus feloldásában közreműködő polgárjogi mozgalmaknak nagy szerepük van abban, hogy a tragédia nem korábban következett be. Az olaszliszkai bűnténynek semmi köze nincs a cigányok kulturális sajátosságaihoz, ugyanakkor az is nyilvánvaló, hogy ez a borzalom nem történhetett volna meg akárhol. A szociológus emlékeztetett rá, hogy a jogvédők legalább tizenöt éve figyelmeztetnek a fenyegető tragédiára.
Veszélyes helyzet, ha egy kisebbség úgy érzi, hogy az állam nem védi meg a többséggel szemben, és fordítva, a többség érzi úgy, hogy az állam nem védi meg a kisebbségtől - mondta Ladányi. Az olaszliszkai ügyet ezért nem lehet elintézni azzal, hogy pár ember elkövetett egy szörnyűséget: ehhez mindnyájunknak közünk van, cigányoknak és nem cigányoknak.
Olaszliszka:
Egy 21 éves férfit is őrizetbe vett a rendőrség pénteken az Olaszliszkán október közepén elkövetett brutális bűncselekménnyel kapcsolatban. A hatóságnak sikerült olyan bizonyítékokat felkutatni, amelyek eredményeként újabb személlyel szemben igazolható a gyanú, hogy részt vett a bántalmazásban. (MTI)