Tizenhat év, egy csésze kávé

Olyasmi történt az elmúlt napokban Veszprémben, amire a rendszerváltás óta nem volt példa: egy asztalhoz ültek Veszprém megye országgyűlési képviselői, hogy egyeztessék az elképzeléseiket a megye településeinek, kistérségeinek fejlesztési terveiről.

Jól értik: kormánypárti és ellenzéki politikusok hajlandók voltak néhány óráig egy levegőt szívni, sőt képesek voltak értelmes beszélgetést is folytatni egymással - választóik érdekében.

Ne firtassuk, miért lehet hír 2006 őszén ebből a munkaértekezletből. Ne akadékoskodjunk amiatt, vajon miért nem jutott eszébe tizenhat évig senkinek, hogy pogácsázni hívja megyei politikustársait. Örüljünk, hogy elviselték egymás társaságát másfél óráig. A kérdés csak az: miért éppen most, amikor a két nagy párt viszonya mélyponton van? Mi lehet az oka, hogy ugyanazok a honatyák, akik a parlamentben kígyót-békát kiabálnak egymásra, a veszprémi városházán kedélyesen eldiskuráltak egy kávé mellett.

A mostani összejövetelt a fideszes Debreczenyi János, az új veszprémi polgármester kezdeményezte. Talán nem véletlenül. Debreczenyi ugyanis alapvetően konszenzuskereső ember, aki ennek ellenére polgármesteri ténykedése első hónapjában több politikai konfliktusba is beleszaladt: így jórészt hozzá köthető az 1956-ra emlékező Rajk-emlékmű avatásának elhalasztása, valamint a sportcsarnoképítés leállítása. A megyei honatyák és honanyák összehívásával talán sikerült árnyaltabbá tennie a róla formálódó képet.

Mi lehet az oka a helyi politikusok váratlan összeborulásának? Az elmúlt négy évben mintegy 50 milliárd forint állami és uniós támogatás érkezett a megyébe, a következő ciklusban pedig ennek akár többszöröse is lehet a fejlesztésre fordítható pénz. A közhiedelemmel ellentétben nem csak a kormánypárti vezetésű városok fejlődtek az elmúlt időszakban, bőven jutott forrás például a fideszes irányítású Balatonfürednek vagy Pápának is. Ahhoz viszont, hogy mindez így is maradjon, a korábbinál erősebb összefogásra, közös lobbizásra lesz szükség. Különösen a hagyományosan jobboldali Veszprém megyében, ahol a jelenlegi ellenzéki pártok hosszú ideje jóval több képviselőt küldhetnek a parlamentbe, mint politikai riválisaik.

Aztán akad egy olyan veszélyforrás is, amit mindkét oldalon világosan érzékelnek: a következő években könnyen kiüresedhet Veszprém társfejlesztési pólus címe, amit még az előző ciklusban az azóta leváltott szabad demokrata polgármester, Dióssy László - mondjuk úgy - járt ki. A szomszédos Székesfehérváron, a régió legnagyobb és gazdaságilag legerősebb városában nem történt vezetőváltás, így sokan attól tartanak, hogy a továbbra is kormánypárti irányítású társfejlesztési pólus minden pénzt elszív majd Veszprém elől.

Mostantól talán többször futja majd a politikusok idejéből a közös pogácsázásra is. A pénz - akár állami, akár uniós támogatás képében érkezik is - Veszprém megyében is nagy úr.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.