Hárommillió hektoliter bor termett az idén

A mintegy 500-520 ezer tonna feldolgozott szőlőből idén hárommillió hektoliternyi bor készült - mondta a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára pénteken este Ajkán, a Márton-napi borünnepen.

Gőgös Zoltán közölte: az idei bor mennyisége kevesebb a tavalyinál és a nyári becsléseknél is, ám a minőség kiváló, a 2006-os évjáratú borok különösen jók lesznek.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy 2006. januárjában eltörölték a bor jövedéki adóját, jövőre azonban beszedik a forgalomba hozatali járulékot - éves  összege mintegy 3-4 milliárd forint lesz -, ám ezt teljes egészében bormarketingre fordítják. Közlése szerint a magyar borexport előtt új piaci lehetőségek nyíltak meg, mindenekelőtt Oroszországban és Kínában.

Gőgös Zoltán rámutatott: a mintegy 80 ezer hektárnyi magyarországi szőlőültetvény területét 15-20 százalékkal szeretné csökkenteni az Európai Unió, ami ellen határozottan tiltakozik a magyar kormány.

Az államtitkár kitért arra is, a madárinfluenza miatti kártalanításra eddig 1,9 milliárd forintot fizettek - a keret 2,5 milliárdot tesz ki -, ugyanakkor a tárca kérelmet adott be az EU-hoz egymilliárd forintos támogatásra. A Márton-nappal összefüggésben az államtitkár utalt arra is, hogy Európában az intenzív libamáj-előállítást két ország végezheti, Franciaország és Magyarország. Jövőre egy új piac is megnyílik a magyar libamájexport előtt, ugyanis Izraelben betiltották a libatömést.  

Gőgös Zoltán az ajkai borünnep megnyitóját követően az MTI-nek elmondta: szó sincs arról, hogy egymillió őstermelőt terhelnének a jövő évtől társadalombiztosítási- és nyugdíjjárulékkal, ugyanis csak azokra vonatkozik a még nyáron elfogadott jogszabály, akiknek nincsen más munka-jogviszonyuk. Tehát csak a főállásban őstermelésből élőkről van szó, akiknek a száma csak 20 ezerre tehető - jegyezte meg az államtitkár.

Hangsúlyozta azt is, hogy szerinte esetükben is "a lehető legkedvezőbb járulékfizetési konstrukcióról van szó", hiszen ha az éves bevételük nem haladja meg a hétmillió forintot, akkor az adott összeg 20 százaléka után kell fizetni 8,5 százalékos nyugdíj-, és 5 százalékos egészségbiztosítási járulékot. Ha viszont a bevétel a hétmillió forintot meghaladja, akkor a minimálbérnek megfelelő összeg után kell járulékot fizetnie az őstermelőnek - tájékoztatott Gőgös Zoltán.

(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.