Óriás ciklon a Szaturnuszon

Az első földön kívüli ciklonról, vagy ahhoz hasonló jelenségről tudósítanak a Cassini űrmodul által a Szaturnuszról készített és az amerikai űrhivatal, a NASA honlapjára pénteken feltett képek.

A 8000 kilométer átmérőjű, a földi ciklonokra emlékeztető gigantikus meteorológiai formáció a Szaturnusz bolygó déli sarka körül alakult ki, csak éppen a földinél sokkal gyorsabb, óránként 550 kilométer sebességű szelek örvénylenek a ciklon mozdulatlan szeme körül.

Andrew Ingersoll, a Cassini-program illetékese elmagyarázta, hogy más különbségek is vannak: a ciklonrendszer nem mozog, hanem a Szaturnusz déli sarka fölött marad, felhői 30-70 méter kilométeres magasságban, a földieknél két-háromszor magasabban vannak.

A Cassini kamerái október 11-én három órán át filmezték a jelenséget, amikor az űrmodul a bolygó déli sarka fölött 340 ezer kilométer magasságban haladt.

Az 1997-ben felbocsátott Cassini-Huygens űrmisszió feladata a Szaturnusz tanulmányozása. Az amerikai űrhivatal, a NASA hozta létre a Cassini orbitális modult és az Európai Űrügynökség, az ESA szállította a Huygens űrszondát.

Az űrhajó hét évig tartó, 3,5 milliárd kilométeres utazás után 2004 július 1-jén állt rá a Szaturnusz körüli pályára, amelyen keringve azóta is tanulmányozza a gázból álló bolygót.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.