Tőke, súly
Ami az előbbieket illeti: Ronaldinho spanyol, Kaká olasz, Eto'o ugyancsak spanyol klubcsapatban. De a három francia is hátat fordított hazájának: Thuram a spanyol Barcelonát, Henry az angol Arsenalt erősíti, Zidane "tegnapelőttig" a Real Madrid játékosa volt. Az olaszok "feleztek". Buffon és Pirlo ugyan odahaza futballozik, de Cannavaro és Zambrotta immár idegenben, Spanyolországban. A tizenegyedik ember, az angol John Terry a Buffon és Pirlo által képviselt kisebbséget erősíti: ott játszik, ahová született - a Chelsea-ben.
Akárhogyan van is, látható: csak olyanoknak volt esélyük bekerülni az álomcsapatba, akik vagy a spanyol, vagy az angol, vagy az olasz bajnokságban játszanak. Ebben a háromban. A többi mintha nem is létezne. Azok az országok, ahol a labdarúgás mögött komoly tőkeerő van, egyszerűen nem hagyják, hogy a sztárok vagy a jövendő sztárok máshol játsszanak, mint náluk. A nagy angol, spanyol és olasz klubok (körülbelül ebben a sorrendben) úgy nehezednek rá a világ labdarúgására, ahogyan a multik a világgazdaságra.
Amit csak azért írok le, hogy némi múltidézésre is legyen helyem. Volt a labdarúgás élvonalának brazil, argentin, német, olasz és holland "nagy korszaka". Mondjuk, a nyolcvanas évekig. Akkortájt minden világsztár - legalábbis majdnem mindegyik - odahaza játszott. A nyolcvanas évek Angliájában korszakváltásnak számított, hogy egy klubcsapat (elsőnek az Ipswich, majd a Tottenham) holland, majd argentin játékosokat igazolt.
"Odahaza" játszani, ez manapság már-már anakronizmus. A világ nagy futballistáit mágnesként vonzzák a leggazdagabb klubok. Ők meg engedelmeskednek, naná! Van az a pénz. Mindig megvan az a pénz. Ahol meg nincs - nézzük a német, a holland, a portugál bajnokságot -, onnan nyomban "elugranak" a kiszemeltek.
Mi, magyarok, afféle ezoterikus példa vagyunk. Ha nincs '56, Puskás nem kerül a Real Madridba, Kocsis és Czibor a Barcelonába.