A Tejútnak nincsenek rokonai a közelben

A Tejút közelében lévő kis galaxisoknak minden valószínűség szerint más az eredete, mint a mi galaxisunknak, s a korábbi feltételezésekkel ellentétben a Tejút nem a kis galaxisok egyesülésből jött létre - állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport, amelyet a groningeni egyetem munkatársa, Amina Helmi vezetett.

 

A wissenschaft.de című német tudományos hírportál beszámolója szerint a kutatók a Tejutat kísérő négy különböző törpe galaxis több mint 2000 csillagát vizsgálták meg. A vizsgálatok kimutatták, hogy ezeknek a csillagoknak az összetétele túlzottan különbözik a tejút vegyi összetételétől, ezért nem vezethetők vissza egy közös eredetre.

A tudósok az elemzések során a FLAMES nevű műszert használták, amely része az európai csillagászati program Dél- Amerikában lévő teleszkóprendszerének. A műszerrel meghatározták a törpe - galaxisokban lévő csillagok fényspektrumát és ebből vontak le következtetéseket vegyi összetételükre.

Ezek a törpe - galaxisok nem spirálformájúak, mint a tejút, hanem gömbre emlékeztetnek. A tudósok eddig azt gyanították, hogy ezekből a gömbformájú törpékből épült volna fel a Tejút is. Az európai kutatók elemzése szerint azonban a vizsgált Fornax, Sculptor, Sextans und Carina nevű galaxisok vastartalma túlzottan magas ahhoz, hogy építőelemei legyenek a Tejútnak.

Annak tisztázására, hogy az Univerzum korai időszakában milyen folyamatok játszódhattak le, és miből jött létre a Tejút, további vizsgálatok szükségesek.

A törpe - galaxisokat egyébként csak az elmúlt évtizedekben fedezték fel, mert nagyon gyenge a fényük. A Tejúttól 280000-450000 fényévnyire találhatók és csak néhány ezer fényév a kiterjedésük - olvasható a wissenschaft.de portál beszámolójában.

(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.