Lemondott Rumsfeld védelmi miniszter
A keddi részleges törvényhozási választás eredményeként az ellenzék legkevesebb 28-cal növelte mandátumai számát, míg az áttöréshez 15 is elég lett volna. A demokraták házelnökjelöltje, Nancy Pelosi szerint "az amerikaiak az irányváltásra szavaztak". George W. Bush - szóvivője szerint - csalódott az eredmény miatt, de az ország érdekében kész együttműködni a demokratákkal. Az elnök lapzártánk utánra sajtóértekezletet hirdetett, amelyen fontos bejelentést ígért. Tegnap reggel először a távozó házelnököt, Dennis Hastertet hívta fel, megköszönve eddigi munkáját, majd gratulált a helyére lépő Pelosinak. Utóbbi nyilatkozataiban civilizált, a pártok közötti választóvonalakon átnyúló politikát ígért, de már a választási éjszakán "új irányt" sürgetett Irakban.
A szenátus sorsa Montanában és Virginiában dől el. A jelenlegi állás szerint a republikánusoknak 49, a demokratáknak 47 mandátumuk van, és győzött két független, ám a demokrata frakcióhoz csatlakozó jelölt. A még függőben lévő két államban a demokrata jelöltek vezetnek, de a különbség olyan kicsi, hogy alighanem újraszámlálják az összes voksot. A procedúra napokat is igénybe vehet, így elképzelhető, hogy a szenátusi többség sorsa csak a hét vége felé dől el.
Mindkét párt előre felkészített ügyvédi csoportokkal vág neki a várhatóan heves jogi csatározásnak. A száztagú felsőházban szavazategyenlőség esetén az alelnök voksa dönt, vagyis a republikánusoknak a kettőből egy helyen is elég lenne nyerni.
A kongresszusi többség birtokában a demokraták határozhatják meg a törvényhozás elé kerülő kérdéseket, és ők adhatják a bizottsági elnököket is. Az új összetételű kongresszus januárban a minimálbér emelésével, a képviselőknek a lobbisták által adott ajándékok teljes tilalmával, a gyógyszerárak mérséklésére irányuló javaslatokkal és az iraki háborúval kapcsolatos vizsgálóbizottság felállításával kezdi munkáját. A külügyi bizottság elnöke a választókörzetében 75 százalékos szavazataránnyal újjáválasztott Tom Lantos lesz.
A szavazóhelyiségekből kilépő polgárok körében végzett közvélemény-kutatás szerint a választók 62 százaléka inkább az országos politikai kérdések alapján adta le a voksát. A legtöbben (42 százalék) a korrupciót nevezték a legfontosabb kérdésnek, ezt követte a terrorizmus (40 százalék), a gazdaság (39 százalék) és az iraki háború (37 százalék). A republikánus jelöltek esélyeit rontotta az elnök népszerűtlensége: a még két évig hivatalában maradó Bush teljesítménye csak az amerikaiak 35 százaléka szerint pozitív. Nem véletlen, hogy az elnök képe elsősorban a demokraták reklámjaiban tűnt fel.
Az inga balra lendülése olyan mérsékelt republikánus politikusokat is elsodort, mint például a politikai ellenfelei által is nagyra becsült Lincoln Chafee Rhode islandi szenátor, aki pedig 2004-ben nem is szavazott Bushra, és az iraki háborút is ellenezte. A demokraták sok helyen kifejezetten konzervatív jelöltekkel győztek. Connecticutban a republikánus szavazók is Joe Liebermant támogatták, aki korábban alulmaradt a demokrata párti előválasztáson. Az így "haló poraiból feltámadó" Lieberman azt ígérte, hogy a demokrata frakcióval tart, de megfigyelők szerint a republikánusok megpróbálják majd elcsábítani egy bizottsági elnöki ajánlattal.
A szenátus tagja lesz az amerikai politika egyik legszínesebb egyénisége, Bernie Sanders eddigi képviselő is, akit szocialista platformon választottak meg Vermontban. Nem volt kétséges a 2008-as elnökjelöltségre tekintő Hillary Clinton győzelme.
Az elnökválasztás szempontjából nem lényegtelen, hogy a demokraták hat kormányzói posztot is megszereztek, így 1994 óta először ezen a téren is többségbe kerültek. A papírformának megfelelően Oklahomában elbukott a magyar származású republikánus kormányzójelölt, Ernest Istook. Könnyedén nyert viszont Kaliforniában Arnold Schwarzenegger, aki demokrata párti kabinetfőnöke segítségével az utóbbi időben középre húzódott. Az új képviselőház egyik szenzációja a minnesotai Keith Ellison: ő lesz az amerikai törvényhozás első mohamedán tagja, és győzelméhez nagyban hozzájárult, hogy a helyi zsidó szervezetek is támogatták.
A népszavazásra bocsátott kérdések közül Dél-Dakotában elvetették az abortusz szinte teljes tilalmát és azt a javaslatot is, amely perelhetővé tette volna a tévesen ítélkező bírákat. Valószínűleg mind a nyolc államban, ahol napirendre tűzték, megszavazták viszont az egyneműek házasságának tilalmát.
Tegnap este Bush elnök bejelentette: lemond Donald Rumsfeld hadügyminiszter, a neokonzervatív politika vezéralakja. Utóda Bob Gates, a CIA korábbi igazgatója lesz.