Belépnek a maoisták a nepáli kormányba
Végre béke van! Ezzel a szalagcímmel jelent meg szerdán Katmandu angol nyelvű napilapja, a Himalayan Times. Az egyezséget aláíró felek ugyan óvták az országot a túlzott optimizmustól, az eufória azonban mégis eluralkodott a himalájai királyság fővárosában. A harcok ugyanis tíz évnél hoszszabb ideje tartottak az egymást váltó monarchista kormányok és a vidéki bázisú maoisták között.
A mostani megállapodást megelőzte az a tüntetéssorozat, amely Gianendra királyt rákényszerítette, hogy lemondjon udvari puccsal szerzett abszolút hatalmáról, és az általa feloszlatott parlament pártjai által alakított koalíciós kormánynak adja át a valós hatalmat. A királypuccs indoka is az volt, hogy az alkotmányos rendszer képtelen volt megbirkózni a maoistákkal. A kormány és a lázadók májusban kezdték el a tárgyalásokat a tűzszünet helyreállításáról és politikai megállapodásról. Mostani egyezségük értelmében pedig december elsejével ideiglenes kormány alakul Nepálban a maoista lázadók részvételével.
"Feloszlatják a jelenlegi parlamentet, és ideiglenes parlament alakul november 26-ig. December 1-jéig megalakul a maoistákat is magában foglaló ideiglenes kormány" - közölte Hridajes Tripathi kereskedelmi miniszter a 16 órán át tartó tárgyalások végeztével.
Ram Csandra Pudel, a kormányoldal másik tárgyalója szerint a hét kormánypárt és a maoisták "történelmi megállapodást" kötöttek, amelynek célja, hogy véget vessen a tíz éve tartó lázadásnak. Az 1996-ban kezdődött maoista lázadásban legkevesebb 12 500 ember vesztette életét. Az új parlamentnek 330 képviselője lesz, amelyből 75 képviselői helyet kap a Nepáli Kongresszus Párt, 73-73-at a Nepáli Kommunista Párt, illetve a magukat szintén kommunistaként jelző lázadók. A fennmaradó helyeket a jelenlegi kormányban részt vevő öt másik párt között osztják el.
Gianendra király jogállásáról azután döntenek, hogy megválasztják az alkotmányozó nemzetgyűlést, amely elfogadja az ország új alkotmányát - közölte Csandra Pudel.