Termálfürdő lesz az egykori laktanyából
Ipari összeszerelő üzem, logisztikai központ, termálfürdő, bérlakások - egyebek között ilyen és ehhez kapcsolódó létesítmények épülhetnek a közeljövőben Tapolcán, a két egykori laktanya területén, amelyet a napokban vehetett birtokba a város önkormányzata, miután a magyar állam térítésmentesen átadta a feleslegessé vált honvédségi ingatlanok tulajdonjogát.
A Veszprém megyei várost váratlanul érte a honvédség kivonulása, hiszen két évvel ezelőtt még szó sem volt a Kinizsi és a Csobánc laktanyák bezárásáról, sőt Juhász Ferenc akkori honvédelmi miniszter bejelentette: 2005-ben több száz millió forintos beruházás keretében a tapolcai kiképzőközpontban felújítják a legénységi épületeket és korszerűsítik a fűtési rendszert. Ehhez képest tavaly tavasszal már arról döntöttek, hogy gazdasági okokból a kiképzőközpontot Szentendrére költöztetik át, a két objektumot pedig 2005 végén bezárják.
A tapolcai önkormányzat azonnal bejelentkezett az elárvult laktanyákért, amelyeknek egy kisebb része végül a szomszédos Lesencetomaj tulajdonába került. A hetvenhektáros területnek és a rajta található 150 kisebb-nagyobb épületnek a könyv szerinti értéke mintegy kétmilliárd forint. Az ingatlan forgalmi értéke azonban ennek akár a többszöröse is lehet. Különösen azok után, hogy - mint azt Ács János polgármestertől megtudtuk - hamarosan belterületbe vonják a két objektumot. Az ingatlanok értékét növeli az is, hogy közművesítettek, valamint közvetlenül csatlakoznak a közúthoz és a vasúthoz.
A fideszes városvezető kérdésünkre elmondta: a részletes fejlesztési tervek kidolgozása, az érdeklődő befektetőkkel való konkrét egyeztetés csak most kezdődik, mivel meg kellett várni a laktanyák tulajdonba vételét. Ács János szerint a hamarosan kezdődő tárgyalásokon derül majd ki, hogy az önkormányzat milyen beruházásokban vesz részt saját maga is, mihez tud uniós támogatást szerezni, s milyen fejlesztések valósulhatnak meg magántőkéből.
- Az biztosnak látszik, hogy az egykori Kinizsi laktanya területén egy wellness-központ és egy élményfürdő épül majd meg - mondja Ács János. - Ehhez a létesítményhez több más kiegészítő szolgáltatást nyújtó vállalkozásra is szükség lesz. Ezenkívül a területen lévő nagyobb épületek alkalmasak összeszerelő üzemek vagy logisztikai központok kialakítására is. Az egykori Csobánc laktanyát pedig elsősorban lakóövezetként lehetne hasznosítani, ahol társasházak, bérlakások épülhetnének.
A polgármester szerint három-négy éven belül mintegy 10-12 milliárd forint összértékű beruházások valósulhatnak meg Tapolcán. Ha ezek a tervek megvalósulnak, az előzetes számítások szerint 300-400 új munkahellyel gyarapodhat a város. Ács János hozzátette: igyekezniük kell a fejlesztések megkezdésével, ugyanis a két objektum őrzése évi negyven-millió forintba kerül az önkormányzatnak.