Széles Gábor - a médiabirodalom gazdasági háttere

Széles Gábort Magyarország öt leggazdagabb embere között tartják számon. Az alap az 1981-ben geodéziai műszerek gyártására és fejlesztésére alapított Műszertechnika GMK, amely 1985-ben kezdett IBM-kompatibilis PC-k forgalmazásába.


Az időközben holdinggá szerveződött, és sok egyéb más üzletággal kiegészült társaság tavaly 30 milliárdos árbevételt, 762 millió forintos adózott eredményt ér el. Ez eltörpül az 1991-ben megszerzett - és Széles által most 50 százalékban tulajdonolt - Videoton teljesítménye mellett. Széles két társával privatizálta a székesfehérvári vállalatot, amely ma többnyire más cégek megbízásából gyárt elektronikai egységeket. A társaság árbevétele tavaly meghaladta az 57 milliárd forintot, adózott eredménye ötmilliárd forint volt. A cég a Figyelő 2005-ös, a 200 legnagyobb hazai vállalkozást felsoroló rangsorában a 83., a hazai magánkézben lévő vállalkozások közül csak a Wáberer's Holding, a Wallis-csoport, a Vegyépszer, a Betonút és az IKR előzi meg.

Széles Gábor vagyonához tartozik az Ikarus Járműgyártó Rt. is. Ennek történetében Széles többször is a magyar buszgyártás megmentőjeként tűnt fel: a cég élére 1996-ban került, majd 1998-ban megvásárolta a társaságot, nagyra törő terveket bejelentve. Aztán az orosz válság nyomán a csőd közelébe került a cég, ám jött az akkor még a Renault-val közös vállalkozást vivő olasz Iveco, és egy közös vállalatot (az Ikarusbust) alapítva tulajdonképpen megszerezte az Ikarus-birodalom buszgyártó részét, míg a többi Szélesé maradt. A buszgyár problémái csak időlegesen oldódtak meg. 2003-ban bezárták a székesfehérvári üzemet, az Ikarus márkanevet a budapesti cég vitte tovább, amelyet az olaszok vettek át. Széles az idén februárban vette vissza az Ikarusbust, és ezzel a márkanevet, valamint a nem működő fehérvári telephelyet, míg a pesti, ma is gyártó üzem az Irisbusé maradt. Széles ismét buszfejlesztési terveket jelentett be, ezek közül egy Kínában alapítandó vegyes vállalatról volt legutóbb hír, de azóta éppen úgy nem hallani róla, ahogy a Székesfehérvárra ígért Ikarus fejlesztőközpontról sem.

A vállalkozó 2003-ban kezdett a médiaportfolió építésébe, amikor is megalapította az Echo Hungária Tv Rt.-t. A főként gazdasági tartalommal jelentkező televízió a múlt év második felében kezdte a sugárzást. Széles ekkortájt szerezte meg a Magyar Hírlap kiadói jogait is (maga 25, társa 50 százalékkal szállt be). A cégpapírok szerint a társaságban időközben megjelent a Central European Publishing Investment LLC nevű, az amerikai Delaware államban bejegyzett off-shore cég is. A cégben tulajdonosként jegyzik Szombathy Pált, a most leváltott főszerkesztőt is.


Széles Gábor
Széles Gábor
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.