Rakétás dráma Gázában
Annyit tudni, hogy az izraeli hadsereg egy Kasszam-rakéta kilövő állomását vette célba tegnap reggel (melyről kedden az izraeli Askelont lőtték), de – egyelőre nem tudni, hogy emberi vagy géphiba miatt – fél kilométerre a céltól értek földet a rakéták. A hadsereg arra gyanakszik, hogy rossz koordinátákat adtak meg a tüzérségi egységnek. Az áldozatok egy részét álmában érte a halál, miközben hat ház omlott össze körülöttük. A halottak között egyetlen család tagjai, hét gyermek és négy nő halt meg.
Cipi Livni izraeli külügyminiszter sajnálatát fejezte ki, és hangsúlyozta, hogy Izraelnek nem célja ártatlanok meggyilkolása. Amír Perec izraeli védelmi miniszter azonnal vizsgálatot rendelt el az ügyben, és felfüggesztette a gázai palesztin rakétaindítók elleni tüzérségi támadást.
Az eset véget vethet a palesztin fegyveres szervezetek majdnem két éve tartó hallgatólagos tűzszünetének. Legalábbis annak figyelmen kívül hagyására szólította fel a palesztinokat Khaled Mesal, a szélsőséges Hamasz politikai irodájának vezetője Damaszkuszban. A Hamasz „tettekkel” válaszol a Beit Hanun-i mészárlásra – jelentette be Mesal, aki izraeli és amerikai célpontok elleni támadást javasolt. A Hamasz vezette kormány gázai övezeti szóvivője pedig kijelentette: „Izraelt el kell törölni a föld felszínéről.” Palesztinok eközben újabb rakétákat lőttek ki a dél-izraeli Szderót városára, egy személy könnyebben megsérült.
Az izraeli rendőrség a legmagasabb fokú riadókészültségben áll, miután az Iszlám Dzsihád öngyilkos merénylettel fenyegetőzött. A Hamasz és a Fatah katonai szárnya egyaránt öngyilkos merényletekre szólította fel szerdán harcosait.
A kérlelhetetlen politikai ellenfelek, Mahmud Abbasz palesztin elnök és Iszmail Hanija hamaszos kormányfő együtt adtak vért a sérülteket ellátó gázai kórházban. Mindketten az ENSZ BT azonnali összehívását követelték. Abbasz „borzasztó és undorító mészárlásról” beszélt, s miközben elítélte az Izraelt érő palesztin rakétatámadásokat, hangsúlyozta, hogy ezek nem igazolhatnak egy, a tegnapihoz hasonló kemény katonai választ.
A világ minden tájáról megdöbbenéssel fogadták a történteket. A támadást az EU „sokkolónak” nevezte, és elítélte. Megdöbbenésének adott hangot a támadás miatt a Jeruzsálemben tartózkodó Álvaro de Soto közel-keleti ENSZ-megbízott is. Az izraeli hadsereg kedden vonult ki Beit Hanunból, ahol a házilag készített rakétaindítókat akarták felszámolni. Az izraeli hadsereg azt az offenzívát a Haarec napilap szerint önbizalom-növelőnek (is) szánta a nyári libanoni háború sikertelensége után. Tegnap azonban az izraeli hadsereg újabb hibát követett el, amelynek felelőssége alól, lehet, hogy a politikai vezetés sem húzhatja ki már magát.