Magyar kincskeresők brazil vizekben

Az se semmi, hogy tengerpart nélküli országként kutatják magyarok a tengerek mélyén rejlő értékeket, de az már sokat mond, hogy a brazil partok mentén első külföldiként egy magyar csapat, az Octopus Egyesület kapott engedélyt történelmi hajók roncsainak kutatására és feltárására.

A holland Voetboog nevű hajó fedélzetén közel ötvenezer csomag szerecsendióval, 16 ezer csomag teával, 5600 tekercs textillel és kínai selyemmel, több láda japán és kínai porcelánnal, 233 ezer holland aranydukáttal és a legénység nagy részével süllyedt el a brazil Pernambuco Szövetségi Állam partjainál 1700. május 29-én. A már 12 éve víz alatti régészeti kutatásokat végző Octopus Egyesület idén augusztusban, jelenleg egyedüliként kapott engedélyt a Brazil Államszövetségtől történelmi hajók roncsainak kutatására és feltárására. A hatfős magyar csoport 2007 januárjában indul a helyszínre, ahol várhatóan három hónapon át vizsgálja a tenger fenekét. A világ egyik legkorszerűbb szonárjával egy kilométeres szélességben tudják feltérképezni a víz alatti világot. Az biztos, hogy találnak valamit, hiszen mint azt tegnap Szalóky Attila, az egyesület elnöke sajtótájékoztatóján elmondta, az adott térségben legalább 350 hajó süllyedt el. Búvár legyen az uszonyán, aki a szonárjelekből meg tudja állapítani, hogy a több száz éve a hullámsírban pihenő hajók közül melyik a Voetboog.

A világ tengereiben becslések szerint mintegy hárommillió hajó süllyedt el, ám csupán három százalékának a pontos helye ismert. A holland tengerjáróét is csak sejtik. Az egyesület munkatársa, Jójárt András lapunknak elmondta: négyszáz négyzetkilométeres területen keresik a hajót, ám kutatási engedélyük 5000 négyzetkilométerre szól. A Voetboogot szeretnék megtalálni, de ha azt nem tudják egyértelműen beazonosítani, akkor egy másik hajót tárnának fel. Kérdésünkre, hogy mi lesz a kiemelt leletek sorsa, Jójárt András elmondta: a brazil törvények szerint a leletek hatvan százaléka mindenképpen ott marad, a többit elvileg elvihetik a kutatók. Az azonban a helyszíni tárgyalásokon dől el, hogy pontosan mi marad, és mi megy - a budapesti Közlekedési Múzeum vezetése mindenesetre már azt tervezi, hogy az Octopus leleteinek mindenképpen helyet ad.

Az egyesület nem csak külföldön, itthon is aktív. Segítségükkel emeltek ki 500 kilós amerikai bombákat az egyik fővárosi híd lábánál, határoztak meg római kori településrészletet Balatonalmádiban. Szegednél háromszáz éve elsüllyedt, római kori kövekkel megrakott dereglyét kerestek. Nagymarosnál a Dunába esett kisrepülőgép kiemelését segítették. Az igazi attrakció azonban mégis a Voetboog.

Ilyen lehetett a Voetboog
Ilyen lehetett a Voetboog
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.