Puccs

Május elején, a jubileumi, huszonötödik szocialista kazettabotrány kirobbanása után gyorsultak föl az események. Addig minden a lehető legnagyobb rendben ment.

Gyurcsány őszödi beszéde, Szekeres Imre választmányi hozzászólása, Lamperth Mónika területfejlesztési javaslatai után sorra jöttek a lehallgatott szocialisták botrányai, Nyakó István felszólalása egy lakógyűlésen, Mandur László üvöltözése a vasárnap délelőtt flexelő szomszéddal, majd jöttek az ezekből készült válogatáslemezek, kalózkazetták. Az ellenzéki reakciók is rendben következtek, egyik nagygyűlés a másik fáklyás felvonulásra, közös ima a szpartakiádra; és volt mindanynyiszor Philip, plexiasztal, Orbán és Pitti Katalin, kétmillió ember, székely himnusz. A pártelnök minden megmozduláson bejelentett egy népszavazási kezdeményezést, össznépi közvélemény-kutatást, népdalgyűjtést, közben a termelőmunka békésen folyt, az ország épült, a költségvetési hiány dagadt. Közben a fővárosban már nem maradt összehugyozatlan tér, olyan, ahol a Kossuth tériek ne tartottak volna már alkotmányozó nemzetgyűlést, országzászló-szentelést, táltosavatást.

Május elején azonban, amikor a Mahasz-lista élén még a Szili Katalin In Da House III. című, lehallgatott szocialista beszédekből remixelt trance-albuma állt, kiszivárgott egy hanganyag Hiller Istvánéktól, amelyen a miniszter a Rendes ember én már nem leszek kezdetű népies műdalt adta elő fésűre illesztett selyempapíron - ez már sokaknál kiverte a biztosítékot. Az egyre erősödő elégedetlenségi hullám utcai megmozdulásokban kulminált, és bekövetkezett az, amire senki sem számított, jóllehet bevett megoldás ez az olyan országokban, amelyekben a hitelüket vesztett, korrupt politikai erők tehetetlen birkózása már túl idegesítő: a hatalmi harcba beszállt a hadsereg. És ha a hadsereg beszáll, akkor tankkal száll be, persze, mert süketelésben nem volna versenyképes.

Úgy kezdődött, hogy május 4-én Szabó "9" József 43 éves törzszászlós foglalkozású tiszarambói lakos szolgálati helyén fölhorgadt. Szabó békés természetű ember volt, ezért is szolgált a hadseregben: havi 78000 forint bruttóért ült egy stokin egy M-zárolt székelykáposztakonzerv-raktár előterében, és Junoszty tévéjét bámulta napi nyolc órában.

Szabó 9 törzszászlóst annyira fölzaklatták az események tehát, hogy úgy gondolta, ezt neki közelről is látnia kell, málhazsákjába csomagolta a Junosztyot és egy tucatnyi székelykáposzta-konzervet, átpréselte magát egy M-zárolt T-55-ös búvónyílásán (ez nem volt egyszerű feladat, mert Szabó 9-nek a magassága megvolt ugyan a harckocsizáshoz, mert mindössze 165 centi, viszont száztíz kilós testsúlya miatt a derékbősége nem volt egészen kompatibilis a szovjet haditechnikával), és megindult a fővárosba.

Útban Budapest felé jelentős tömegek csatlakoztak hozzája, úgyhogy körülbelül másfél ezer népfelkelő élén parkolt le a Parlament épülete előtt. A kormányőrség széjjelszaladt, a rohamrendőrség meg fideszes képviselőket, jezsuita papokat és iskoláscsoportokat üldözött városszerte könnygázgránátokkal, úgyhogy gond nélkül bemasírozott az épületbe. Egy másik csoport a T-55-össel megindult a Szabadság térre, kifosztotta az MTV büféjét, megválasztotta Híradó-főszerkesztőnek Ekrem-Kemál Györgyöt, és műsorra tűzte a Négy páncélos és a kutya című lengyel szabadságharcos filmet.

Szabó törzszászlós föloszlatta az Országgyűlést, kinevezte az ideiglenes kormányt (élére Gyurcsok József került, mivel Szabó kedvenc tévéadójának, a Budapest Tv-nek a szereplőgárdájából csak ő és Csala Zsuzsa vállalták a jelölést, Anettka nemet mondott), magát pedig a hadsereg főparancsnokává, kormányzóvá és az FTC elnökévé nevezte ki. Másnap a Fradi már NB I-es csapat volt újra.

Az ország további sorsáról egyelőre nincs információnk. Maradjanak velünk, következik az időjárás-jelentés.

www.nol.hu/szerda

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.