Kormányzati negyed: a Nyugati környéke az esélyes
Ma tesz ajánlatot a majdani kormányzati negyed helyszínére a Kincstári Vagyoni Igazgatóság által felkért bírálóbizottság. A minisztériumok új, mintegy 160 ezer négyzetméternyi irodát befogadni képes otthonát kereső grémiumnak a bőség zavarával kellett küzdenie - összesen 27 önkormányzat, magánbefektető és építésziroda pályázott. Így a Népszabadság információi szerint a bizottság nemcsak egy javaslat mellett teszi le a voksát, hanem három helyszínt ajánl a kabinet figyelmébe. Az egyik a Déli pályaudvar és környezete (ebben az esetben a grémium a vasúti területek - egy korábbi ötlethez hasonló - lefedését javasolja), a másik a Lágymányosi hídtól délre fekvő pesti Duna-part, a harmadik pedig a Nyugati pályaudvar és környéke (szintén a vasúti területek - korábban már ugyancsak szóba került - lefedésével). Így immár biztos, hogy több, esélyesnek tartott városrész hiába szállt ringbe. A nagy vesztesek közé sorolható többek között Észak-Csepel, illetve a XI. kerületben a Kopaszi-gát környéke.
Hogy a három ajánlat közül melyik a legalkalmasabb, azt a kormány dönti el. Lapunk úgy tudja, hogy a Nyugati pályaudvar a legesélyesebb. A kabinet ugyanis "ódzkodik Budától", hiszen a Duna túlpartjáról körülményes volna biztosítani a megfelelő kapcsolatot az Országgyűléssel, illetve a Parlamentből a földművelésügyi tárca Kossuth téri épületébe költöző Miniszterelnöki Hivatallal. (Mivel ez az épület túl tágas a kormányfői stábnak, illetve az ahhoz kötődő apparátusnak, itt kapna helyet az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium is.) Ráadásul az állam a kormányzati negyed építése kapcsán nem kíván nagy, magánkézben lévő területeket vásárolni, a Nyugati pályaudvar környékének zöme a MÁV tulajdona.
A költözéssel párhuzamosan a kormány piacra dobná "miniszteriális ingatlanjait" - az eredetileg palotának, illetve bankszékházaknak felhúzott épületek értékesítéséből mintegy 100 milliárd forint bevételt remélnek. (Igaz, ebben az esetben nem azonnal és nem egyszerre befolyó pénzről van szó, hiszen ha a kabinet egyszerre verné dobra értékes belvárosi ingatlanjait, azok értéke - a "túlkínálat" miatt - automatikusan csökkenne.) Továbbá a kabinet reményei szerint az új kormányzati negyed üzemeltetése évente mintegy 10 milliárd forinttal kerülne kevesebbe, mint a jelenlegi épületegyüttesé.