Akajev-klón ellen tüntetnek Biskekben

Összecsaptak a kirgiz államfő távozását követelő tüntetők és a rendőri erők tegnap a parlament előtt. A másfél évvel ezelőtti „tulipános forradalom” nyomán hatalomra került Kurmanbek Bakijev nem fontolgatja lemondását, és elutasítja az ellenzék által javasolt alkotmánytervezetet is, amely az elnöki hatalom szűkítését és a kormányfő szerepének erősítését irányozza elő.

A csütörtökön kezdődött tüntetés közvetlen kiváltó oka az volt, hogy a múlt héten az államfő elhalasztotta az új alkotmányról szóló tervezet beterjesztését, noha hivatalba lépésekor kiállt a módosítás mellett. Bakijev hétfőn ugyan benyújtott egy tervezetet, ám az lényegében értinetlenül hagyja az államfői hatalmat. Erre válaszul kedd hajnalig tartó rendkívüli ülésen az ellenzéki képviselők alkotmányozó gyűléssé nyilvánították magukat, és aláírták az általuk támogatott alkotmánytervezetet. (A 75 fős parlament kétharmada helyett egyelőre csak 41 képviselő áll a terv mögött, ráadásul az államfő szerint a rendkívüli ülés alkotmányellenes is.) Bakijev ugyanakkor kijelentette, nem tervezi a törvényhozás feloszlatását.

Biskek főterén a helyzet akkor vált feszültté, amikor a 3-7 ezres tömeg mellett megjelent az elnököt támogatók hasonló számú csoportja is. A rendőrség állítása szerint a cél a két fél egymástól való elszigetelése volt, amit könnygáz bevetésével értek el. Az alkotmány módosítását és immár az államfő távozását is követelő tömeg vezetői szerint azonban belügyi erők lőfegyvert is használtak a békés tüntetők ellen, noha a héten ellenzéki követelésre kinevezett új belügymimiszter, Omurbek Szuvanalijev ígéretet tett a fegyveres beavatkozás elkerülésére. A kormány korábbi állítása szerint kormányépület megrohamozását tervezte az ellenzék, ám annak vezetői visszautasítják, hogy a másfél évvel ezelőtti forgatókönyv megismétlése lett volna a céljuk.

- Világossá vált, hogy Bakijev Aszkar Akajev klónja – nyilatkozta lapunknak az ellenzék egyik vezetője, Roza Otumbajeva, a jelenlegi államfő elődjére, a tavaly márciusban tömegtüntetések nyomán elűzött elnökre utalva. A politikus másfél éve még Bakijevvel közösen követelte Akajev távozását, ennek ellenére ma azt állítja, nem voltak szövetségesek.

- Igaz, fél éven át külügyminiszter voltam az új kormányban, miután Akajev meglepetésszerűen elmenekült az országból, ám az együttműködésünk kényszerhelyzet volt – állítja, mondván, Bakijev már akkor is szűk látókörű, a piacgazdaságot nem értő politikus volt, aki csak a saját meggazdagodásával törődött. – Az elmúlt másfél év, ezt megerősítette – mondta Otumbajeva, aki szerint az államfő – noha tavaly nyáron külföldön is demokratikusnak elismert szavazáson erősítette meg hatalmát – elvesztette a társadalom bizalmát. Az exkülügyminiszter ugyanakkor elismeri, hogy másfél éve jóval nagyobb megmozdulásokkal érték el Akajev távozását. – Akkor 15 év elégedetlensége gyűlt össze, most másfél évé, de a helyzet lényegében ugyanaz – állítja Otumbajeva.

Jelentések szerint az ötmilliós közép-ázsiai ország fővárosában a tüntetéseknek helyt adó főtéren kívül a helyzet nyugodt.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.