Nemzetközi Energiaügynökség: drámai helyzet

Drámai képet festett a világ energiajövőjéről a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) kedden kiadott elemzésében: az éves jelentés szerint ha a jelenlegi irányzat folytatódik, akkor igen drága és bizonytalan lesz a világ energia-ellátása, és nagyon megnő a környezet szennyezése.

A szervezet szerint a jövőben sokkal jobban kell takarékoskodni az energiával, növelni kell az energiaipari beruházásokat, és támogatni kell az alternatív energia előállítását, közte az atomenergiát. Elemzők felfigyeltek, hogy az IEA ezúttal minden korábbinál egyértelműbben és határozottan támogatta az atomenergiát.

Az IEA szakértői elsősorban az üzemanyag-felhasználás csökkentésének szükségességére figyelmeztetnek a közlekedésben, és takarékoskodni kell az árammal is a háztartásokban, illetve az ipari üzemekben. Az IEA szerint a következő 25 évben megkétszereződik a világ áramszükséglete, és az Egyesült Államokban, illetve Európában éppen a napokban is megtapasztalt áramkimaradások miatt sürgősen növelni kell a beruházásokat az áramtermelésben, illetve bővíteni és fejleszteni kell a hálózatokat.

Növelni kell a beruházásokat az olajkitermelésben és a finomításban is. A szűkös kapacitások miatt az IEA jelentősen felfelé módosította a kőolaj árának várható alakulását 2030-ig: a nominálisan számított ár - évi 2,7 százalékos inflációt feltételezve - 97,30 dollár körül várható 2030-ban hordónként, de a legrosszabb  forgatókönyv szerint 130 dolláros ár is lehetséges. Egy évvel ezelőtti jelentésében a szervezet még 65 dollárra számított.

Az IEA szerint a következő 25 évben legalább 20 billió dollárt kellene fordítani az áram, a kőolaj-és földgáztermelés bővítésére, ha "nem változtatunk a mostani hozzáállásunkon". Az összeg közel 60 százaléka az áramtermelés bővítésére menne el. E körben az IEA figyelmeztette a kormányokat arra, hogy több atomerőművet kell építeni, mert különben az ásványi energiaforrások kereslete több mint 50 százalékkal nőhet 2030-ig, együtt a szennyezőanyag-kibocsátás növekedésével. Határozott intézkedések, köztük az atomenergia-felhasználás terjesztése nélkül a világ kőolajszükséglete közel 40 százalékkal napi 116 millió hordóra nőhet 2030-ra az IEA szerint.

A szervezet szakértői szerint a jelenlegi tendenciák mellett a világ energia-felhasználása 2030-ra 53 százalékkal fog növekedni, takarékoskodás, illetve hatékony technológiák kifejlesztése esetén a növekedési ütem 34 százalékra mérséklődhet. A különbséghez akár 10 százalékpontnyi mínusszal járulhat hozzá az atomenergia - feltéve, hogy a világ atomenergia-termelő kapacitása az IEA által szükségesnek tartott mértékben, több mint 40 százalékkal 519  gigawattra nő 2030-ra -, és ez 16 százalékkal kevesebb széndioxid-kibocsátást eredményezhetne - a különbség annyi, mint az Egyesült Államok és Kanada mostani teljes kibocsátása. Az IEA  megjegyezte, hogy az atomerőművek építésének akadálya, hogy egy reaktor elsődleges beruházása átlagosan 3,5 milliárd dollárba kerül, ez jelentős akadály, de ezen segíthet az állami-magán tőketársítás, írták elemzői.

Az IEA számítása szerint a hatékonyabb, takarékosabb  áramfogyasztók - elektromos berendezések - fejlesztésére fordított minden egyes dollár révén több mint két dollárt lehetne megtakarítani az áramtermelési, áramszállítási és elosztó infrastrukturális beruházásokban. Az IEA elismerte, hogy ennek kezdeti költségterhét nyilván a felhasználók állnák.

A szén felhasználása jelentős mértékben növekszik az IEA szerint: 2030-ban 8,9 milliárd tonna körül várható, 60 százalékkal több a 2004-esnél, ha minden úgy megy, mint eddig. Elsősorban az ázsiai országokban nő meg a kereslet, az OECD-tagországokban  kevésbé. Az atomenergia jelenleg a világ áramszükségletének 15  százalékát fedezi, a többit túlnyomórészt szén-, olaj- és gáztüzelésű erőművek termelik, hozzájárulva az üvegházhatáshoz.
(MTI)

Európa fénytérképe éjjel - energiatakarékoskodás nélkül sötétbe borulhat?
Európa fénytérképe éjjel - energiatakarékoskodás nélkül sötétbe borulhat?
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.