Miért nem reklámozzák a szocialisták az orosz gázvezetéktervet?
A szocialisták semmilyen nyilvános vitát nem folytatnak a tervezetről, amely ismeretlen a magyar társadalom számára, noha Gyurcsány Ferenc több ízben személyesen tárgyalta meg Vlagyimir Putyin orosz elnökkel - álmélkodott hétfői tudósításában a nyugati stílusú Gazeta, amely szerint a magyar miniszterelnök "egyszerű hívei afféle összeesküvési elméletet látnak a gáztervezet emlegetésében". "Nincs bővebb információnk megbeszéléseik tárgyáról" - mondta Németh Zsolt (Fidesz), az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke Nagyezsda Kevorkovának, az orosz üzleti csoportok és nyugati szponzorok által támogatott Gazeta különtudósítójának.
Kozma József (MSZP), a bizottság alelnöke szerint "minden magyart lelkesít" az (orosz-török Kék Áramlat vezeték magyar területen át Észak-Olaszországig vezető meghosszabbításának) terve, amely európai gázelosztóvá tenné Magyarországot. "Másrészt viszont Magyarországnak biztonsági okokból nem szabad ilyen mértékben függnie egyetlen szállítótól" - mutatott rá.
Németh mindenekelőtt az orosz energiahordozóktól, szállításoktól, felszerelésektől és árpolitikától való egyoldalú függés mérséklését szorgalmazta, pártolva az azeri, netán iráni gáz Európába juttatását célzó Nabucco vezetéket, amely "egészséges konkurenciát teremt az orosz gáznak".
Kozma hangsúlyozta, hogy Magyarország érdekelt stratégiai gáztartalék felhalmozásában arra az esetre, "ha olyan helyzet alakul ki Ukrajna és Oroszország között, mint a múlt év végén". Magyarország érdeke egy demokratikus és egyben stabil Ukrajna - jegyezte meg.
Németh szerint "Gyurcsány tettei váltak a magyarországi instabilitás forrásává". A miniszterelnök, aki elismerte, hogy "két éven át hazudott", felélte "az emberek politikai bizalmának tőkéjét". Az EU-tagság "nem feltételez ilyen alapú politikát, s a békés demonstráció könyörtelen feloszlatása csak rontja a szocialisták imázsát" - fejtegette Németh. Kozma viszont rámutatott, hogy "a demokrácia feltételezi a (parlamenti) választások eredményeinek elismerését. A kormányzó pártnak kormányoznia kell. Az ellenzéknek pedig ellenőriznie kell ezt a folyamatot. Erre szolgál a parlament. A miniszterelnök személyes leváltása nem lehet egy forradalom célja." (MTI)