Mikola: a reform célja az egészségbiztosító privatizálása
Úgy látjuk, hogy az "egészségügy úgynevezett reformja" egy cél érdekében zajlik, ez pedig az egészségbiztosító privatizálása - mondta a politikus, aki szerint a kormányzati köröknek az egészségbiztosító több mint ezer milliárdos kasszájára "fáj a foga".
Egyre inkább látjuk a privatizációra irányuló "alattomos, ravasz, liberális lopakodást" - fogalmazott Mikola István, aki ugyanakkor örömhírként mondta el, hogy a Közbeszerzési Döntőbizottság 30 millió forintos bírsággal sújtotta a hatvani önkormányzatot a helyi kórház privatizálása miatt.
Közölte: a Fidesz az Alkotmánybírósághoz fordul, amint a köztársasági elnök aláírja az egészségügyi törvényeket, de azt is remélik, hogy Sólyom László például a vizitdíj esetében nem írja alá a törvényt, és mérlegelni fogja azt is, hogy minden jogszabályt társadalmi egyeztetés nélkül nyújtott be a kormány. Kérdésre válaszolva elmondta: öt-hat területet tartanak alkotmányosan aggályosnak, ilyen például a társadalmi egyeztetések elmaradása, valamint a hatástanulmányok és a végrehajtási rendeletek hiánya.
A fideszes politikus a vizitdíj kapcsán arra figyelmeztetett, hogy ez az eszköz más országokban sem vált be, Szlovákiában eltörölték, Németországban pedig újra kell gondolni a rendszert, mivel az utóbbi időszakban 400 ezer beteg nem fizette meg az ott kötelező 10 eurós díjat. Mikola István szerint a kormány a patikaliberalizáció "leple alatt a globális nagytőke érdekeit akarja kiszolgálni", amely most már a gyógyszerpiacot akarja megkaparintani, és vele együtt egy hivatásrendre épített sok évszázados polgári réteget, a gyógyszerésztársadalmat akarja eltörölni.
Az Orbán-kormány egykori egészségügyi minisztere példátlannak nevezte a kórházi ágyak számának csökkentésére vonatkozó kiszivárgott kormányzati elképzeléseket, amelyek szerint 17 ezres csökkentést hajtanának végre. Véleménye szerint emiatt több kórháznak be kell majd zárnia vagy krónikus elfekvő intézetté kell válnia, s ez a veszély fenyegeti a például a Rókus kórházat, a Schöpf-Merei kórházat és Szent Ferenc kórházat is.
Az SZDSZ szerint Mikola István sem a betegek, sem az orvosok érdekére nincs tekintettel, továbbá "alaptalan és durva kiszólásokkal" igyekszik elfedni, hogy a Fidesznek továbbra sincs egészségügyi programja, és ismételten nemet mond a betegek és az orvosok érdekét szolgáló reformra.
A Fidesz egészségpolitikusa ellenzi a vizitdíjat, ami az SZDSZ szerint azt jelenti, hogy Mikola nem támogatja, hogy a házi orvosoknak a vizitdíjon keresztül plusz bevételük legyen, ami elérheti a havi 150-180 ezer forintot.
"A nagyobbik ellenzéki párt mostanában sokat beszél az őszinteségről. Mi, liberálisok ezért azt javasoljuk, hogy álljanak ki az emberek elé, és mondják el őszintén: ha rajtuk múlik, nem lesznek új gyógyszertárak, ha rajtuk múlik, megmarad a hálapénz orvost és beteget egyaránt megalázó gyakorlata" - olvasható a liberális párt közleményében.
Az SZDSZ szerint a Fidesz a betegek és az orvosok kárára politizál, mivel nincs programja; a javaslatai eddig kizárólag arról szóltak, mit nem támogatnak.
(MTI)