Hongkong üzleti lehetőséggé változtatja Kínát
A szemináriumot, amelyet Budapest egyik legelőkelőbb szállodájában tartottak, időben megelőzte a szeptemberben – Európában első ízben – megrendezett Style Hong Kong in Budapest elnevezésű, nagyszabású, száz távol-keleti céget felvonultató hongkongi kiállítás. Azt is és a mostani találkozót is a Hongkongi Kereskedelemfejlesztési Tanács (HKTDC) és a londoni székhelyű Hongkongi Gazdasági és Kereskedelmi Iroda (HKETO) szervezte, szorosan együttműködve a HKTDC budapesti konzultáns irodájával.
A Kínai Népköztársaság részét képező, de nagyfokú gazdasági önállósággal rendelkező Hong-kong érdeklődését hazánk iránt egyebek között az is motiválja, hogy a kelet-közép-európai régióban Magyarországgal bonyolítják le a legnagyobb kereskedelmi forgalmat. Igaz, hogy ebből az egymilliárd amerikai dollár körüli árucseréből a hongkongiak jóval nagyobb arányban részesülnek, körülbelül a tízszerese az ő kivitelük a magyar exporténak (bár ez utóbbi is növekedésnek indult 2006-ban). A rendezvényen részt vevő Garamhegyi Ábel, a Magyar Gazdasági és Közlekedési Minisztérium államtitkára azonban felszólalásában rámutatott, hogy a behozatal jelentős hányada olyan elektronikai és információtechnikai alkatrész, amelyet nálunk építenek be mobiltelefonokba, más, fejlett technológiát képviselő berendezésekbe, amelyeket viszont külföldre szállítanak tovább, immár a magyar exportot gyarapítva.
Hongkong kitűnő lehetőségeket kínál mindazon cégeknek, amelyek ott, illetve a régiót hídfőként használva a Kínai Népköztársaságban kívánnak sikereket elérni. A magyar kis- és középvállalkozások képviselői betekintést nyerhettek vagy elmélyíthették ismereteiket a Kínával való kereskedelem szabályaival kapcsolatban. Bemutatták nekik a kínai piacra való bejutásnak, új termékek felkutatásának módjait. Az eseményen megjelent a budapesti kínai nagykövet is.
Joseph Wong miniszter előadásában felhívta a figyelmet arra, hogy Hongkong ma már többet jelent, mint azt a kis területet, amely 1997-ben a brit uralom alól visszakerült az anyaországhoz. Kilenc dél-kínai tartománnyal és Makaóval együtt alkotja a Gyöngy Folyó Deltája gazdasági régiót, ahol 450 millió ember él. Ez az országrész – amelyet mind gyakrabban neveznek (amerikai minta nyomán) „Szilícium-deltának” is – a gyorsan fejlődő Kínán belül is egyedülálló tempót produkál, s a 2004-ben elfogadott Közelebbi Gazdasági Partnerségi Egyesség (Closer Economic Partnership Arrangement , CEPA) biztosítja a Hongkongban megtelepedő cégeknek, hogy gyakorlatilag akadálymentesen fejthessenek ki üzleti tevékenységet egész Kínában, áruik vámmentesen léphetnek be a hatalmas országba.
Wong miniszter a NOL kérdésére válaszolva kifejtette, hogy bár kormánya közvetlenül nem szól bele a gazdaság szereplőinek tevékenységébe, feltétlenül üdvözlendőnek tartja, ha cégeik erősítik jelenlétüket Magyarországon, amely regionális helyzete és Európai Unió-beli tagsága, valamint az eddig Hongkonggal kialakított kapcsolatai okán ideális helyszín ebben a térségben. Magyarország számára viszont Hongkong játszhatja a gazdasági forgatókorong szerepét nemcsak Kínában, de egész Délkelet-Ázsiában. Különösen információ- és kommunikációtechnikai, valamint környezetvédelemmel foglalkozó magyar vállalatok fokozottabb hongkongi szerepvállalására számít. Magánemberként korábban is járt már hazánkban (Hongkong WTO-képviselőjeként Genfből két ízben is felkereste Magyarországot), mostani hivatalos útját viszont a kétoldalú kapcsolatok sokrétű bővítésének előmozdítására kívánta felhasználni. Így Budapestre készülve találkozót kezdeményezett Kóka János gazdasági, Hiller István kulturális és Persányi Miklós környezetvédelmi miniszterrel is.
Háttér
Mióta Magyarország az Európai Unió tagországává vált, a két terület még szorosabbá fűzte gaz-dasági kötelékeit. A 2005. évben a két partner közötti bilaterális kereskedelmi volumen az előző évi-hez viszonyítva jelentősen, 23 százalékkal nőtt, és év végére összesen 1 milliárd USD értékre rúgott. 2005-ben a Magyarországra irányuló hongkongi export mutatója 28 százalékkal emelkedett, így a tavalyi év decemberére elérte a 993 millió USD-s rekordösszeget. Az idei év szeptemberéig a hongkongi export összértéke meghaladta a 674 millió USD-t, és a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokból származó teljes kereskedelmi érték már most 723 millió USD-t tesz ki.
A Hongkongi Kereskedelemfejlesztési Tanács olyan nem profitorientált, kereskedelemfejlesztéssel foglalkozó szervezet, amelynek a világ különböző pontjain 40 irodával rendelkezik, és a világ egyik legjelentősebb vásárszervezői közé tartozik. 2005-ben a HKTDC által szervezett 21 nemzetközi vásár több mint 460,000 látogatót vonzott a világ minden tájáról. A tanács évente több mint 200 kereskedelemfejlesztésre irányuló promóciós eseményt szervez Hongkongon kívül is.
A közép-kelet-európai központ Németországban található, Magyarországon pedig a budapesti székhelyű konzultáns iroda feladatai közé tartozik a helyi kereskedelmi kapcsolatok kialakítása, és a különböző, hongkongi kereskedelemmel kapcsolatos érdeklődések és ajánlatkérések kezelése.
A HKTDC szolgáltatásairól még több információt talál a http://www.tdctrade.com vagy a http://sourcing.trade.com oldalon.