Népszavazás az iraki háborúról
Arizonában valakinek nagyon megéri majd szavazni. Ha a javaslat többséget kap, 2008-tól kezdve minden választáson egymillió dolláros díjat sorsolnak ki a résztvevők között. Ez csak egy a 37 államban referendumra kiírt 205 kérdés közül. A legtöbb helyen, nyolc államban az egyneműek házasságának tilalmáról szavaznak, a legnagyobb érdeklődés azonban két dél-dakotai javaslatot kísér. Az egyik az anya életének védelme kivételével betiltaná az abortuszt, a másik téves ítélet esetén perelhetővé és akár börtönnel büntethetővé tenné a bírókat.
A mai választás a képviselőház mind a 435 tagjáról, a 100 fős szenátus 33 mandátumáról és 36 kormányzói posztról dönt. A felmérésekben a republikánus párt valamit lefaragott hátrányából, de a demokraták a közvélemény-kutatások átlagát tekintve még így is 53:41 arányban vezetnek. Az alsóházban 15, a felsőházban 6 mandátum hiányzik a demokrata többséghez.
A jobboldal esélyeit alapvetően két dolog rontja: Bush és az iraki háború. Az elnök támogatottsága tartósan 40 százalék alatt van, és az amerikaiak döntő többsége elégedetlen azzal, ahogyan Irakban mennek a dolgok. Utóbbin Szaddám Huszein utolsó pillanatban jött halálos ítélete sem változtat sokat.
A választási kampány idén minden eddiginél durvább volt. A republikánusok tévéreklámjai között 8:1, a demokratáknál 5:1 arányú többségben voltak az ellenfelet lejárató negatív üzenetek. A pártok és a jelöltek összesen több mint kétmilliárd dollárt költöttek a választók meggyőzésére, és ebben nincs benne az, amit a cégek a referendumok befolyásolására fordítottak. Kaliforniában például a dohánygyárak 56 millió dolláros kampánnyal próbálják megakadályozni, hogy egy csomag cigaretta ára 6,55 dollárra (1350 forintra) emelkedjen. Az olajlobbi ugyanitt 133 millió dollárt költ egy új, az alternatív energiaforrások támogatását szolgáló adó ellen - igaz, ezt Stephen Bing hollywoodi producer egymaga 43 millióval próbálja kiegyensúlyozni.
Új kampányelem, hogy a digitális felvételi technikának köszönhetően az ellenfelek minden jelölt minden nyilvános pillanatát rögzítik, és a hibákat, elszólásokat azonnal felteszik az internetre. Ezzel a kampány totálissá vált, a politikusok legfeljebb a vécén vagy a hálószobában érezhetik biztonságban magukat, különben minden szavukra, mozdulatukra vigyázniuk kell. A jelenség nagy vesztese a republikánus párt egyik 2008-as reménysége, George Allen virginiai szenátor, aki egy nagygyűlésén viccesen "makákónak" nevezte az őt filmező, indiai származású demokrata aktivistát. Azonnal kiderült, hogy a kifejezés Észak-Afrikában a feketékre vonatkozó sértés, amit Allen a családjában hallhatott. A Youtube nevű internetes videotáron látható képsorok véget vetettek Allen elnöki álmainak: örülhet, ha szenátor marad.
A demokrata párt győzelme Nancy Pelosi személyében először juttatna nőt a képviselőház elnöki székébe. A demokraták azonban sok helyen centrista, sőt kifejezetten konzervatív jelölteket állítottak, így a liberális Pelosinak nem lesz könnyű hatékonyan érvényesíteni a feltehetően szűk többséget.