Útkeresés a "múzeumban"

Piacellenes szemlélet, nehézkes munkaügyi szabályozás: az EU egy "múzeum" - vágta a dublini foglalkoztatáspolitikai konferencia hallgatóinak szemébe az amerikai sztárfelszólaló. Európa most a dán modellel próbálkozna.

Az amerikaiak azért élnek, hogy dolgozzanak, az európaiak pedig azért dolgoznak, hogy éljenek - elevenítette fel a mondást Jeremy Rifkin, az óceán túlpartjának egyik ügyeletes sztárközgazdásza. Az Európai Alapítvány az Élet és Munkakörülmények Javításáért elnevezésű uniós ügynökség immár harmadik dublini fórumán a vendég számos bókot is tartogatott ugyan a kényelmesebb életformájára, "életminőségére" oly büszke Európának, de kijózanító előadásában egy alkalommal a múzeum szó is kicsúszott a száján.

Az alacsony gazdasági növekedési ütemmel küszködő, rossz versenyképességi mutatókkal rendelkező európai uniós tagországok számára - tisztelet a kivételnek - immár létkérdés: hogyan tudnak helytállni a globális versenyben úgy, hogy közben a munkahelyeket se fenyegesse veszély, sőt az állástalanok majd húszmilliós tömege is leapadjon.

Hans-Werner Sinn, a müncheni egyetem professzora, a konferencia egyik vezető felszólalója szerint a mostani jóléti modell nem tartható fenn. A kormányok előtt elvileg négy lehetőség áll. Vagy előre gondolkozva innovációval, az oktatás, az élethosszig tartó tanulás fejlesztésével készülnek a munkaerőpiac fellendítésére - ám ebben az esetben munkájuk gyümölcse viszonylag későn érik be. A második - Sinn szerint immár bizonyítottan nem működő - lehetőség a francia-német példa: a kormány a jövedelempótló támogatásokat erőlteti, vagyis lényegében azért fizet, hogy a kedvezményezett nem dolgozik. A harmadik eshetőség a skandináv modell: a kormány munkát ad a foglalkoztatottak akár egyharmadának is, akik máskülönben kiszorulnának a magánszektorból. Ezzel az a gond, hogy rendkívül költséges megoldás. A negyedik végül a bérek ilyen-olyan kipótlása, toldozgatása.

Nem nehéz kitalálni, hogy fenntartható eredményt a négyből az első megoldás hozhat a jelenlegi gazdasági kilátások mellett - amikor a lakosság kölcsönökkel való terhelhetősége is igencsak véges: az adóbevétel Svédországban a GDP 51, Magyarországon 38, Lengyelországban 34 százaléka; az USA-ban 24 százalék ez az arány.

A sikertörténetet Bertie Ahern, ír kormányfő adhatta elő a konferencián: nem utolsósorban az EU-források jó felhasználásával - mindenekelőtt az oktatásban - tíz év alatt megduplázták a foglalkoztatottak arányát, megszűnt a gazdasági kivándorlás és a fiatalok munkanélkülisége. Ma lényegében állandó munkaerő-kereslet van Írországban, a dolgozók tíz százaléka külföldi.

A gond - mint a szakértői hozzászólások során többször, általánosságban is elhangzott - az, hogy az egyik ország példáját nem lehet egy az egyben átültetni a másikra. Ez a helyzet a dán modellel is: a skandináv ország reformokkal, átképzéssel, családbarát foglalkoztatási formák ösztönzésével rugalmasabbá tette már kissé avítt és fenntarthatatlan jóléti modelljét, miközben megőrizte a szociális hálót. Ám ezt egy túlságosan "konfliktusos" országban nem lehetett volna keresztülerőltetni. Claus Hjort Frederiksen dán szakminiszter már azt is furcsállotta, hogy Franciaországban ekkora ellenállásba ütközött a tavasszal a szerinte jó irányt tükröző úgynevezett első munkaszerződésről szóló törvény. Szlovén és görög kollégája pedig egymás szájából vette ki a szót, amikor arról panaszkodott: a lakosság messze kisebb része támogatja csak a társadalombiztosítási reformokat.

Európai döntéshozóképzés Strasbourgban

Európai döntéshozók nemzetközi képzését indítja el januárban a strasbourgi székhelyű Francia Államigazgatási Főiskola (École Nationale d'Administration, ENA). Az új kurzusra 30 és 45 év közötti vállalatvezetők, köztisztviselők, politikusok és szakszervezeti vezetők mellett újságírók, tanárok és bírók jelentkezését is várják. A negyven felvételt nyert szerencsés Strasbourg, Brüsszel, Luxembourg és Párizs után néhány európai főváros jelentős európai intézményeiben is eltölthet majd pár napot a januártól októberig havonta egyszer sorra kerülő három-négy napos képzés során. A 9000 eurós részvételi díj magában foglalja az úti- és szállásköltséget, valamint a teljes ellátást. A képzésre november 30-ig lehet jelentkezni a www.cees-europe.fr honlapon. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.