Szaddám és Ceausescu közös vonásait elemzi a romániai sajtó

Szaddám Huszein és Nicolae Ceausescu esete abban közös, hogy mindkét diktátor halálra ítélése számos alapvető kérdést hagy megválaszolatlanul, és csak részben nyújt kárpótlást az áldozatok szenvedéséért - írja a Romania Libera.

A bukaresti napilap azt boncolgatja, miben is különbözik egymástól Szaddám Huszein és Nicolae Ceausescu, illetve mi a közös bennük. Eszerint az iraki despota külső erő általi megdöntését az irakiak nagy része nem azért üdvözölte, mert annyira áhította volna a demokratikus rendszert, hanem főleg azért, hogy a különböző vallási és etnikai csoportok szabadabban harcolhassanak egymás ellen saját érdekeik érvényesítéséért.

A lap szerint Romániában egészen más volt a helyzet, mert a kommunista diktatúra nem tudta eltörölni a demokratikus törekvéseket és az európaiság iránti vágyat. Ceausescu bukása után pedig ezen a helyen nem lehetett véres megoldásokhoz folyamodni az etnikum- és vallásközi konfliktusok rendezésére - írja a Romania Libera.

Az újság szerint közös vonás az is, hogy mindkét vezetőt bűneinek csak töredékéért ítélték el. Ily módon mindkét diktátor halála megválaszolatlanul hagy számos alapvető kérdést, és csak részben nyújt kárpótlást az áldozatok szenvedéseiért - írja a lap. Mint ahogy semmit sem találtak annak idején a híres "Ceausescu-folyószámlákból", valószínű, hogy Szaddám folyószámláiról sem fognak sokat megtudni - írja a lap.

Ceausescu bukása után Romániában - igaz, döcögve, megannyi akadály közepette - demokratikus rendszer épült, de nem világos, mi is épül fel majd Irakban. Szaddám halálos ítélete könnyen elmélyítheti az amúgy is meglévő ellentéteket - írja a Romania Libera.

A Cotidianul hasábjain Traian Ungureanu neves szakíró a mai romániai helyzetről maró gúnnyal ír, amikor összehasonlítja a két diktátor sorsát. Az "úgynevezett Ceausescu-perről" azt írja: a kommunista rendszer által átképzett bábfigurák igazságszolgáltatása hozta meg az akkori ítéletet, hogy ezzel legitimáljon egy pártbeli puccsot, rendszerváltás látszatát keltve.

A szerző szerint az iraki ítélet esetében legalább hiányzik ez a "hamis talapzat". Már csak azért is, mert a tényleges hatalom a győztesek, azaz az Egyesült Államok kezében van. Bárki gyűlölheti Amerikát, de senki sem tagadhatja demokratikus eltökéltségét - állítja a lap.

Ungureanu az összehasonlítás során azt veti a mostani romániai rendszer szemére, hogy mélyen korrupt építményt hozott létre az elmúlt tizenhét évben, a kommunista rendszer bűnöseit pedig még mindig nem vonták felelősségre. Romániában a győztesek nem kívülről jöttek, hanem belülről, márpedig a történelmet a győztesek írják, igazságot is ők szolgáltatnak - olvasható a Cotidianul cikkében.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.