A japán kormány szerint igazságos ítélet született Szaddám Huszein perében

Abe Sindzo kormányfő hétfői nyilatkozatában azt hangsúlyozta, hogy az iraki törvények alapján hozta a bíróság az igazságos, halálos ítéletet. A miniszterelnök egyben emlékeztetett: fontosnak tartja, hogy a pert az iraki nép folytatta le.

Siozaki Jaszuhisza kormányszóvivő úgy vélekedett, az ítéletet az "új Irakban uralkodó jogállamiság" szellemében mondták ki. Ugyanakkor elismerte, hogy továbbra is súlyosnak tekinthető az iraki biztonsági helyzet. A szóvivő megerősítette: Japán továbbra is kész részt venni az ország talpraállításában.

Japán, az iraki amerikai beavatkozás híve, a Koidzumi-kormány idején 2004 január és 2006 július között 600, az újjáépítésben és a humanitárius programokban részt vevő katonát állomásoztatott Irakban.

Az ausztrál kormányfő szerint Szaddám halálos ítélete a demokrácia reményének jele

John Howard ausztrál kormányfő hétfőn közölte: a Szaddám Huszein megdöntött iraki diktátorra kimondott halálos ítélet az iraki demokrácia reményének jele.

Szaddámot és két vádlott-társát vasárnap az iraki különleges törvényszék kötél általi halálra ítélte 148 síita 1982-ben Dudzsail faluban történt meggyilkolása miatt.

"A per egész folyamata a demokrácia reményének jele, és úgy vélem, hogy a világnak is így kell látnia" - jelentette ki Howard a Nine Network televízióban.

Howard leszögezte: ellenzi a halálbüntetést, de nem szólhat bele más országok ügyeibe.

Irak ausztráliai nagykövete közölte: az ítélet lelki megkönnyebbülést jelent az irakiaknak, de nem fogja a bagdadi biztonsági helyzetet javítani.

"Ez az ítélet lelki megkönnyebbülést jelent számos irakinak" - mondta Ghanim Taha Ahmed as-Sibli, akinek a sógorát  Szaddám uralma idején végezték ki 1993-ban puccskísérlet vádjával.

(MTI/AFP)

 

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.