Feszültség Libanonban, Gázában

Polgárháborús feszültség alakult ki Libanonban, ostromhelyzet a Gázai övezetben. Két nő halt meg tegnap a Gázai övezetben, amikor palesztin fegyveresek élő pajzsként használták a nőkből álló tömeget. A Hamasz-rádió felszólítására több száz palesztin nő sietett egy gázai mecsethez, ahol szélsőséges fegyveresek rejtőztek.

A nők sorfala mögül a fegyveresek tüzet nyitottak az izraeli alakulatokra és a nők közé vegyülve, illetve női ruhába bújva kimenekültek a mecset köré vont ostromgyűrűből.

Libanonban gyakorlatilag minden párbeszéd megszakadt a két síita erő, a Hezbollah és az Amal mozgalom, illetve a Michel Aun tábornok által vezetett, főleg keresztényekből álló Szabad Hazafias Mozgalom alkotta ellenzék között. A Hezbollah vezetője, Haszan Naszrallah egy közelmúltban adott interjúban kizárta a kiegyezés lehetőségét a jelenlegi kormánnyal. Kijelentette: ha Fuád Szinjóra kabinetje nem fogadja el a nemzeti egységkormány létrehozásának tervét, utcai tüntetésekkel kényszerítik ki az előre hozott választásokat. Erre válaszul a kormány egyik tagja ellentüntetésekkel fenyegetett, és hozzátette: "Ha ezzel leromboljuk az országot, állunk elébe. Mi nem vagyunk segélyszervezet".

A két fő politikai tömörülés között a legfontosabb megosztó tényezők a Rafik al-Hariri meggyilkolásának ügyében létrehozandó nemzetközi bíróság, a Hezbollah fegyvereinek és a köztársaság elnök választásának kérdése. A Szíriával és Iránnal jó kapcsolatokat ápoló, a síiták és Michel Aun között létrejött szövetség elutasítja a nemzetközi bíróság létrehozását, mondván, az politikai ítélőszékké alakulna át. Szerintük a Hezbollah fegyvereinek addig maradniuk kell, amíg Izrael megszállva tartja a Libanon részének tekintett Seba-farmokat, és nem alakul egyezség egy erős, az országot megvédeni képes haderőről. Szintén ellenzik Emil Lahud elnök mandátuma lejárta előtti távozását, és követelik, hogy az államfőt a nép közvetlenül választhassa meg.

A Szíria-ellenes, az Egyesült Államok által támogatott Március 14. mozgalom azonban sürgeti a nemzetközi bíróság felállítását. El szeretnék érni a Hezbollah beolvadását a hadseregbe. Véleményük szerint mindaddig, amíg a síita szervezet államot alkot az államban, fennáll a folyamatos izraeli támadások veszélye, és nem jön létre igazi stabilitás az országban. Lahud elnököt pedig Damaszkusz ügynökének tekintik, akinek a mandátumát a parlament amúgy is alkotmányellenes eszközökkel hosszabbította meg.

A két politikai erő kölcsönösen összeesküvések szövésével vádolja egymást. Az ellenzék szerint Fuád Szinjóra kabinetje amerikai gyarmattá akarja sorvasztani Libanont, amely Washington és Tel-Aviv előretolt bástyája lesz a Közel-Keleten. A Március 14. mozgalom szerint Szíria és Irán a Hezbollahot felhasználva a fennálló rendszer megdöntésére törekszik. Szerintük a síita szervezet végső célja az Iszlám Köztársaság létrehozása Libanonban.

A politika törésvonalak, úgy tűnik, egyre jobban megosztják Libanon felekezetileg sokszínű lakosságát. A feszültség főleg a szunniták és a síiták között érzékelhető. A hadsereg alakulatai pedig a szokásosnál nagyobb számban vannak jelen az utcákon az esetleges rendzavarásokat megakadályozandó.

Bejrút, 2006. november

Palesztin nõk (köztük nõi ruhába öltözött fegyveresek) a gázai mecsetnél
Palesztin nõk (köztük nõi ruhába öltözött fegyveresek) a gázai mecsetnél
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.