Az '56-os jubileum ma véget ér

Az 1956-os forradalom leverésének ötvenedik évfordulóján többtucatnyi megemlékezés és tüntetés, továbbá rossz idő és forgalmi dugó várja a fővárosiakat - jobb esetben.

Kérem, én hetvenhat éves vagyok, féltem az unokáimat, most mondják meg, ez provokáció? - kérdezte egy kétségbeesett olvasónk, aki amiatt fordult szerkesztőségünkhöz, hogy az MSZP nevében telefonon egy női hang az Ötvenhatosok terére invitálta november 4-ére, hogy "a nemzet gyásznapján hozzon virágot az 1956-os forradalmárok emlékhelyére". - Nem, ez nem provokáció, az elmúlt napokban újsághirdetéseket is feladtunk, s telefonon is kértük az embereket, hogy reggel nyolctól délután hat óráig virággal emlékezzenek - felelte kérdésünkre Nyakó István, az MSZP szóvivője. Az MDF is erre kérte híveit.

A szocialisták mozgósítása még tart, amikor - délután négy órakor - elkezdődik a Fidesz fáklyás szolidaritási menete a "az október 23-i "brutális rendőrtámadás" áldozataiért, az '56-osok teréhez meglehetősen közel lévő Terror Háza Múzeumtól (Andrássy út 60.) az Astoriáig. A mozgósítás ezen az oldalon is számottevő, és persze a rendőrség részéről is az. Szijjártó Péter Fidesz-szóvivő előre felszólította a rendőröket, hogy viperáikkal, gumilövedékeikkel, könnygázgránátjaikkal, símaszkjaikkal, az azonosításukat lehetetlenné tevő gyakorlóruháikkal együtt maradjanak a laktanyáikban. Egyúttal azt is közölte: ha bármilyen atrocitás történik, az a rendőrség és a kormány felelősségét veti fel. Arra a kérdésre, hogy a törvények szerint a rendőrség megteheti-e, hogy ne biztosítson egy előre bejelentett rendezvényt, a szóvivő annyit mondott: nem tudja, hogy ez lehetséges-e.

Mindenesetre Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitány szavai szerint komoly erőkkel védik a november 4-ére bejelentett rendezvények helyszíneit - beleértve a Fidesz rendezvényét is. Gergényi jogkövető magatartásra kért mindenkit. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pedig - akinek a lemondását követelik a szombaton tüntetők - internetes naplójában felelőtlenségnek nevezte "a rendőrség folyamatos politikai támadását".

A radikális jobboldalhoz tartozó kuruc.info lánc-SMS-ben terjeszti, hogy a délután egykor a Szabadság téren tüntetők (Nemzeti Jogvédő Alapítvány, Magyarok Világszövetsége) később átvonulnak a Fidesz rendezvényére - a Budaházy Baráti Kör vezetésével, hangosítással. "Utána szabadfoglalkozás" - olvasható a kuruc.info portálon. Szijjártó arra kért mindenkit, aki a szolidaritási menetben részt akar venni, hogy tartsa tiszteletben: "ez egy csendes, méltóságteljes, zászlóktól, transzparensektől és bekiabálásoktól mentes felvonulás lesz, amelyen nem hangzik el beszéd. Azok, akik ezt nem hajlandók tudomásul venni, ne jöjjenek el a rendezvényre!" Lapunk felvetésére, hogy ezek szerint vonulás közben már nem lehet csatlakozni a menethez, Szijjártó nem adott határozott választ. "Hermetikusan elzárni nem lehet a menetet, ezt így nem lehet kijelenteni" - tette hozzá. Egy másik felvetésre, hogy a Fidesz hogyan tudja garantálni, hogy rendbontók ne zavarják meg a sétát, vagy Budaházy köre ne csatlakozzon hozzájuk, a szóvivő közölte: "hogy más rendezvényeken a rendőrség hogyan biztosítja a rendet, az nem a Fidesz dolga".

A fővárosi tüntetések egyik gócpontja lesz a Szabadság tér, ahonnan a Fidesz menetéhez vonulnának a tüntetők. A titkosszolgálatokat is felügyelő Szilvásy György kancelláriaminiszter azt nyilatkozta, a Szabadság téren alakulhat ki a "legélesebb helyzet". A miniszter szerint erőszakos rendzavarásra készülnek egyes szélsőjobbos szervezetekhez köthető személyek; ezért a szombatra bejelentett 31 rendezvény közül tizenkettő esetében kell komolyabban készülniük a rendezőknek és a rendőrségnek.

A Szabadság térre három civil szervezet jelentett be demonstrációt: a Magyarok Világszövetsége, az Ifjú Magyarok Egyesülete és a Budaházy Baráti Kör. A közelben, az Aulich utcában "aktív tüntetést" ígérő Magyar Október Mozgalom is átvonul a Szabadság térre. Szintén a közelben, a Vértanúk terén koszorúzza meg Nagy Imre szobrát a Nagy Imre Társaság, majd a Parlament épületében felavatják a mártírhalált halt miniszterelnök emléktábláját (az Országházban Nagy Imre-termet is avatnak, majd Mindszenty-emlékkonferenciát tartanak). A közelben lesznek az egészségügyi dolgozók is: szakszervezetük, az EDDSZ a Nádor utcai székházánál demonstrál. Az EDDSZ, mint ismert, a szakma érdekeinek képviselete mellett immár a kormányellenes tüntetéseken is egyre aktívabb. Tegnap pedig Jakab István - a kormányzat által szélsőséges kapcsolatokkal megvádolt Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke - az EDDSZ székházában jelentette be, hogy az Alkotmánybírósághoz fordultak a gazdademonstrációt elutasító határozat miatt.

A szombati megemlékezések során gyakorlatilag nem marad üres folt a főváros térképén: állami megemlékezés lesz a Fiumei úti temetőben, a nemzeti sírkert 21-es parcellájánál Boross Péter volt miniszterelnökkel; a Hősök terén katonai tiszteletadás mellett rendezik meg a hivatalos megemlékezést, amelynek során fekete leplekkel borítják be a teret. A MIÉP a XII. kerületi, lebontásra ítélt Turul-szoborral szolidarizál; a Politikai Elítéltek Közössége a Petőfi híd budai hídfőjénél tiszteleg az 1956-os áldozatok előtt, önkormányzati megemlékezést tartanak a Rózsák terén, a Világifjúsági parkban, a Széna téren, a XV. kerületi Széchenyi téren.

Az új emlékmû a budapesti '56-osok terén
Az új emlékmû a budapesti '56-osok terén
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.