Esélyegyenlőségi program volt, de pénz nincs rá
"Közös kincsünk a gyermek" címmel hirdetett épp egy éve nagy ívű programot a kormány. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a gyermekgyógyász szakma segítségével 12 pontos gyermek-egészségügyi reformot indított. A kezdéshez öt-hatmilliárd forintot tervezett, majd azt, hogy a következő öt évben több tízmilliárd forintból valósítják meg a célokat, s találnak megoldást arra, hogy a 14 év alattiak 28 százalékát és a serdülők felét az alapellátásban nem látja gyermekorvos. Ma 90 kórházban van szülészet, de ebből 24-ben nincs csecsemő- és gyermekosztály, így már a születés pillanatában sem biztosított csaknem minden harmadik gyermek esélyegyenlősége, ahogy a gyermekeknek a sürgősségi ellátáshoz való hozzáférése sem. A célok közt szerepelt az is, hogy javuljon az európai uniós átlaghoz képest kétszerte magasabb hazai koraszülési és csecsemőhalandósági arány. A kormány a gyermek-öngyilkosságok megelőzésére mentálhigiénés hálózatot hirdetett, program készült a gyermekbalesetek számának csökkentésére, az újszülöttek szűrővizsgálatainak kiterjesztésére, és arra, hogy átalakítják a védőoltási rendszert, és térségi szintű sürgősségi gyermekorvosi centrumokat létesítenek. 2006 végére pedig azt ígérték: megszervezik a gyermekpszichiátriai szakfelügyeleti rendszert, illetve 450 millió forintot fordítanak a gyermek sürgősségi osztályok kialakítására, felszerelésük javítására.
A megígért milliárdok helyett eddig jó, ha százmillió forint jutott a programra, jövőre azonban már egyetlen fillér sem. Huszár András, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke egyelőre csak informális úton értesült arról, hogy már egyáltalán nincs pénz a reformra.
- Az továbbra sem változott, hogy vannak megyék, ahol tízezer gyermekre egyetlen gyermekorvos jut.
Nagyon sok helyen a gyermekek harminc százalékát egyáltalán nem látja szakember, miközben a nagyvárosokban, de főleg a fővárosban, egymásba érnek az apró praxisok. Hiába készítettük sorra a szakmai anyagokat, kezdeményeztük a struktúra átalakítását, egyelőre semmire sem jutottunk, még a modellezés szintjén sem tudtunk elkezdeni semmit - mondja a program egyik kidolgozója.
Huszár doktor szerint tarthatatlan, hogy mintegy harmadával több a gyermekorvos, a kórházi hely, illetve a praxisok száma, mégis gyermekek sora marad gyermekorvosi ellátás nélkül. - A program az esélyegyenlőségről szól. Milyen ország az, ahol a kiskorúak harmada súlyos hátrányt szenved? Ugyanilyen az eltérés a koraszüléseknél, ráadásul épp most ment tönkre a koraszülöttmentés önálló szervezete. Ez pedig biztos szakmai visszalépést jelent - fogalmazott a vezető.