Klasszikus kuriózumok
Megközelítően négyszázan szólaltatják meg Schönberg Gurrelieder című művét ma este a Művészetek Palotájában. Az öt szólista: a mezzoszoprán Melanie Diener, az alt Dagmar Pecková, két tenor, Robert Dean Smith és Gerhard Siegel, a bariton Ralf Lukas, a narrátor pedig Andreas Schmidt. A három, egyenként négyszólamú férfikart és a nyolcszólamú vegyes kart a Közép-német Rádió Kórusa Lipcse, a Bajor Rádió Kórusa adja, a zenekar a Dél-német Rádió Szimfonikusaiból áll. A társulatot, amely az európai turnéra állt össze, Michael Gielen vezényli. A karmester-zongoraművész egyébként elkötelezett Schönberg-előadó; az osztrák zeneszerző összes zongoraművét játszotta már egy hangversenyciklus keretében.
Schönberg erről a művéről úgy nyilatkozott: "kulcs a fejlődésemhez". Nem meglepő ez a kijelentés, alkotását ugyanis kisebb-nagyobb megszakításokkal tizenegy évig írta. Ősbemutatója 1913. február 23-án volt a bécsi Musikvereinsaalban, Frank Schreker vezényletével. A hetvenes években fedezték fel újra a darabot, vezényelte - többek között - Pierre Boulez, Claudio Abbado, Sir Simon Rattle és a Dán Rádióban Ferencsik János. Budapesten élőben eddig csak egyszer lehetett hallani: 1998. március 27-én Kocsis Zoltán állt a karmesteri pulpituson.
A 19 Gurre-dal alapjául a Trisztán-történethez hasonló dán legenda, Waldemar király és szerelme, Tove története szolgált, amelyből Jens Peter Jacobsen írt verset. A komponista ennek német fordítását dolgozta fel. Waldemar Atterdag király titkos szeretőjét, Tovét megöleti a feleség, Hedvig királyné. A király Istennel perlekedik, hogy miért vette el szerelmét. Az isteni ítélet Waldemart a holtak birodalmába utasítja, éjjelenként a halottak élén vágtat, hogy meglelje Tovét. Hajnalban azonban a gyász és a halál lovasainak viszsza kell szállniuk a sírba.
A Zeneakadémián, szerdán másik érdekességet hallhat a közönség: Händel Saul oratóriumát, amely harminc éve nem szerepelt a hangversenyterem műsorán. Az est további különlegessége, hogy az intézmény ének szakos hallgatóit, szimfonikus zenekarát és énekkarát nem kisebb karmester vezényli, mint Helmut Rilling. (A karmester alapította 1981-ben a "zene Goethe Intézetének" is nevezett stuttgarti Bach-akadémiát, ahol több magyar muzsikus is tanult.) A Zeneakadémia az Alma mater hangversenysorozat keretében hirdette meg a Hérosz-bérlet három koncertjét, amelynek a mostani lesz az első előadása. A bérlet december 10-én és április 20-án folytatódik. Az előbbi koncerten Schiff András vezényel, az utóbbin Peter Schreier.