A tévéadó lesz a hotelek új vendége
A költségvetési törvény tervezete szerint a díjat - adók módjára - az APEH hajtja be jövő áprilistól. Az üzembentartási díjat 1997 és 2002 között kellett fizetni minden televíziókészülék után, a Medgyessy-kormány intézkedésére vállalta át ezt a terhet mindenkitől az állam. Most ezen a címen 25 milliárd forintot kapnak a közszolgálati médiumok a büdzsétől, az összeg jövőre se lesz kisebb - a régi-új teher bevétele így a médiumokat gazdagítja.
Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke a hírre úgy reagált, hogy a magyarországi idegenforgalmi ágazat már így is túl van adóztatva, ez pedig egy újabb olyan teher, amely irreális, és a magyar éttermek és szállodák versenyképességét rontja. Mint mondta, a vendéglátó-ipari egységek és a szállodák jogdíjat fizetnek a tévéhasználatért, amely akár havonta 20-30 ezer forint is lehet. Ennek a jogdíjnak szerinte fedeznie kellene a televízió meglétével kapcsolatos összes költséget. Ráadásul a szállodák minden évben egy évre előre ajánlják ki áraikat, amelyeket aztán egy évig nem emelhetnek, így ezek a pluszköltségek minimum fél évig a szállodák bevételeit csökkentik majd - állítja Háber. Leghamarabb tehát jövő júniusban építhetik bele az új adóterhet a szobaárakba, onnantól fizettethetik meg majd a vendéggel az üzembentartási díjat. Háber Tamás szerint érthetetlen, hogy ha a vendégek otthon sem fizetnek ilyen díjat, akkor miért kell kifizetniük, ha szállodába mennek, hiszen tulajdonképpen néhány napig ott is ugyanúgy laknak, mint otthonukban. A szállodai kategóriába sorolás feltétele, hogy a szobákban legyen tévé. Ez persze nem jelenti azt, hogy használják is. Így előfordulhat a szállodák esetében, hogy nem használják a tévét, nem is adják ki a szobát, de fizetniük kell az ott lévő készülékért. Háber Tamás szerint felmerül a kérdés, hogy az üzletben található rádióért is fizetni kell-e majd, ha használják, ha nem, illetve hogy akkor miért fizetnek jogdíjat? Hozzátette: az államilag támogatott tévétársaságok veszteségeit nem ilyen módon kellene behajtani, és ezzel tovább rontani a vendéglátóipar helyzetét.
Hasonlóan elutasító a véleménye Darvas Zoltánnak, a siófoki Panoráma Hotel igazgatójának. Mint mondta, szállodájukban 150 szoba és televíziókészülék van, így az intézkedés havonta több mint 430 ezer forint többletköltséget jelentene, ha valóban minden készülék után be kellene fizetni a 2901 forintot. Mindez egy balatoni szállodánál azért is horribilis, mert az őszi-téli időszakban jóval kevesebb bevétele van, így az adóteher akár veszteségességet is eredményezhet.
- Egyelőre döbbenetesnek találom a hírt, tekintve, hogy a mi éttermünkben jelenleg harmincöt televízió üzemel - mondta Pataki László, a Champs Sport Pub üzletvezetője. (Az étterem éppen a sportközvetítéseket náluk néző vendégekre épít.) Hozzátette: ennek fényében teljesen át kell értékelniük a jövő terveiket. Az idei őszt ugyan még valahogy kihúzták áremelés nélkül, de januárra már biztosan drágul az étterem.
Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium szóvivője azt mondta: nincs semmi ok arra, hogy a költségvetés a díj átvállalásával a jövőben is támogassa az éttermeket, szállodákat és kereskedőket.