A jól szocializált rinocérosz

A hagyományosnak nevezett cirkuszi előadás állatszámai nem tűnnek el a manézsból, pedig ma már egyre több állatvédő emeli fel a szavát ellenük, és ennek október elején, az állatok világnapján ismét hangot adtak. Bár ők kétségbe vonják, úgy tűnik: a cirkuszi állatok szerepeltetésére mégiscsak igény van.

 

 

Zokogva nyit be a cirkuszigazgatóhoz az egyik alkalmazott:
- Igazgató úr, nagy baj történt, elpusztult az elefánt!
- Ennyire a szívéhez nőtt az állat? - kérdi részvéttel az igazgató.
- Ugyan, kérem - legyint lemondóan az alkalmazott -, csak nekem kell megásnom a gödröt.

Régi vicc, földig érő szakállal, nem is olyan fergeteges, valahogy mégsem kopik ki a tréfák örökzöldjei közül. Mint ahogy a hagyományosnak nevezett cirkuszi előadás állatszámai sem tűnnek el a manézsból, pedig ma már egyre több állatvédő emeli fel a szavát ellenük, és ennek október elején, az állatok világnapján ismét hangot adtak. Bár ők kétségbe vonják, úgy tűnik: a cirkuszi állatok szerepeltetésére mégiscsak igény van. Mint ahogy évszázadok óta, ma is ott ágaskodik a manézsban a ló, ott morog az oroszlán, ott parádézik a tüzes karikán átugró tigris, a csiricsáré jelmezekbe öltöztetett majom, ott kereng a megfejthetetlen tekintetű víziló, és ott játszadoznak a kutyák is.

- Pedig ideje lenne, hogy kivonuljanak a manézsból - véli Dömötör Erika, a Fauna Egyesület munkatársa. - Az állatvédelmi törvény nem szabályozza megfelelően tartásuk körülményeit, melyek, főleg a vadállatok számára, még a nagyobb társulatoknál sem megfelelőek. Az állattartási szokások a vidéket járó, 10-12 kisebb vándorcirkuszban húsz éve semmit sem változtak.

A Fauna Egyesület tagjai 2004 nyarán egy lakossági bejelentés nyomán - a Los Angeles-i állatkert véletlenül náluk vendégeskedő orvosának szakmai segítségével - magukat turistáknak álcázva vizsgálódtak az egyik Balaton mellett turnézó cirkusznál, később lesújtó szakvéleményüket eljuttatták a település jegyzőjének, aki azonban megfelelő rendelkezések híján nem tudott intézkedni. Ekkor határozták el: harcot indítanak a szerintük rossz és méltatlan körülmények között sínylődő oroszlánok, majmok és társaik védelmében. Azóta folyamatos felderítőmunkát végeznek, titokban filmfelvételeket készítenek, civil szervezetként javaslatot juttattak el a megfelelő minisztériumoknak az állatvédelmi törvény közeljövőben megszülető és a cirkuszi állatok tartásával is foglalkozó rendelettervezetéhez, valamint egy szemléletformáló kampányt is elindítottak, melylyel az iskolásokat szándékoznak meggyőzni arról: a vadállatoknak ma már nincs helyük a manézsban.

Más véleményen van Orlóci Edit cirkusztörténész. Ő azt mondja, egészen addig elfogadja az állatvédők küzdelmét, ameddig az arra irányul, hogy a tartás és az idomítás körülményei minél jobbak legyenek, ám szerinte vadállatszámok nélkül nincs cirkusz. Az idomított állatok a közhiedelemmel ellentétben nem kínzást kapnak, hanem szeretetet, és egy jól szocializált rinocérosz szerinte érzelmileg gazdagabb, mint vadon élő társa. A látogatók zömét kitevő gyerekek szemében pedig az idomárok olyan hús-vér hősök, amilyeneket máshol nem láthatnak. Végül senki nem gondolhatja komolyan, hogy a cirkuszosok bántják az állatokat, akik munkatársaik, kollégáik.

Dr. Miklósi Ádám, az ELTE etológia tanszékének docense szerint a kérdés egy kicsit öszszetettebb. Elsőként azt említi: igazuk van azoknak, akik azt állítják, hogy méltatlan az állatokat jelmezekbe öltöztetni és természetüktől idegen produkciókra betanítani. És az is igaz, hogy a cirkuszokban képtelenség megfelelő körülményeket biztosítani a vadállatok számára. Mert az ugye vitathatatlan, hogy az oroszlán a szavannán szeret élni, négyes-ötös csoportban, és alapösztöne a vadászat. Így tehát bizonyos, hogy magányosan, szűk helyen nem érzi jól magát. Ugyanakkor a cirkuszi oroszlánok nagy része sohasem látott szavannát, természetes közegükbe visszahelyezni már nem lehetne őket, mert ott életképtelenek lennének, így tehát a fogságban született állatok számára talán még mindig az a legjobb, ha a cirkuszban viselik gondjukat. Hosszú távon azonban ő is úgy véli, jobb lenne, ha a műsorokból eltűnnének a vadállatszámok, de ez, figyelemmel a fentiekre, csak több év alatt lenne megoldható. Szerinte a cirkuszosoknak új állatokat már nem kellene bevonniuk a produkciókba, ám azt még meg lehetne várni, hogy a régiek kihaljanak. Ezt követően pedig már csak háziállatok szerepelhetnének a manézsban, az ő esetükben fajra szabottan megállapítható, hogyan kellene őket gondozni, képezni, és miféle mutatvány az, amelynek végrehajtása nekik is örömöt okoz. Miklósi hozzáteszi: miközben az állatvédők tiltakozása jogos, etológusként elgondolkodik azon is, vajon miért nem kísérik hasonló figyelemmel például a halak vagy akár a karámban tartott lovak sorsát. Ha úgy vesszük, ők éppúgy rászorulnának az emberek védelmére. Amelyért cserébe viszont elég sokat kellene változtatni életmódunkon, szórakozási, táplálkozási szokásainkon, márpedig az lenne az igazi produkció.

Egy másik túlszocializált vastagbõrû - víziló mint cirkuszi sztár
Egy másik túlszocializált vastagbõrû - víziló mint cirkuszi sztár
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.