Akit még nem "használt el" a politika
Jobboldali gondolkodású, független és nyitott várospolitikusnak vallja magát Salgótarján új polgármestere, Székyné Sztrémi Melinda, a Bolyai Gimnázium igazgatója, aki a 25 évvel ezelőtti gyakorló tanításától kezdve ebben az iskolában dolgozott. Debrecenben szerzett bölcsészdiplomáját a jogi egyetem elvégzésével "fejelte meg". Amikor egyesek városvezetői tapasztalatlanságát vetik a szemére, azt mondja: mivel polgármestert egyik egyetem sem képez, végzettségét tekintve ő éppen megfelelő lehet. Intézményvezetőként szerzett gazdag gyakorlati tapasztalata pedig jól segítheti a továbbiakban.
A Fidesz-KDNP jelöltjeként sikert aratott polgármester szerint egy évtizede parkolópályán várakozik a város, s erről mondtak szavazataikkal kritikát az itt élők. Salgótarjánban magas, húsz százalék körüli a munkanélküliség, a városlakók ezreinél halmozódnak a szociális problémák, s magas az elvándorlási arány. Úgy látja, kevés befektető érkezik a nógrádi iparmedencébe, a salgótarjáni vállalkozók közül pedig sokan máshová viszik vállalkozásukat. Székyné a szakmunkásképzést a kamarával együttműködve átalakítaná, s a helyi vállalkozókra építve működtetne egy befektetésösztönző programot. Feltételezése szerint a város szociális ellátó, segélyező rendszere sem megfelelő: nem teszi érdekeltté az állástalanokat abban, hogy a munkaerőpiacon keressék boldogulásukat. Úgy véli, jelenleg a polgármesteri hivatal nem szolgáltató jellegű intézmény. Ezért fordul elő például az, hogy még az autókereskedők is más okmányirodákban íratják át a járművek törzskönyvét.
Székynének a választási kampányban felvázolt programja a szavazók kétötödénél talált kedvező fogadtatásra. Az egyik szavazópolgár például kérdésemre válaszolva úgy fogalmazott: azért szavazott Székynére, mert őt - szemben a többi jelölttel - még nem használta el a politika. Emellett a kampánya során tartott beszédeiből úgy tűnt: tudja, mit akar majd elérni városvezetőként. Egy Acélgyári úti ötvenes férfi szavazatát azért kapta meg a jobboldal jelöltje, mert elege lett abból, hogy csak ígérgetnek munkahelyteremtő beruházásokat, de azok helyett csupán a munkaügyi központban való megalázó ücsörgés marad. Egy ötvenöt éves munkanélküli viszont épp az eddigi segélyezési rendszer megmaradását féltve szavazott baloldali jelöltre. Többekben pedig az keltett bizalmat a szocialista jelölt iránt, hogy annak kampányában az MSZP országos vezetői is részt vettek, ami szerintük azt jelzi, hogy ő nagyobb támogatásra számíthatott volna a jövőben. A nógrádi megyeszékhelyen viszonylag sokan maradtak távol a szavazástól, köztük az a harmincas fiatalember, akinek a felesége két hónapja vesztette el hivatali állását, s akivel épp most közölték egy cégnél, hogy többeket elbocsátanak, mert nincs annyi megrendelésük, hogy a megemelt közterheket ki tudnák fizetni.
Az új polgármester elképzeléseinek valóra váltása nem lesz könnyű, annak ellenére sem, hogy a jobboldal nemcsak a polgármester-választást nyerte meg, hanem a képviselő-testületben is többségbe került Salgótarjánban. Az egyéni körzetekben és a kompenzációs listán a Fidesz-KDNP öszszesen 11 képviselői helyet nyert el (plusz a polgármester szavazata is őket erősíti), míg az MSZP 10-et, s egy-egy hely jutott az SZDSZ-nek és az MDF-nek. Ez utóbbi támogatja a polgármestert, a fórum megyei elnöke a város három alpolgármesterének egyike lett.
Dóra Ottó, a szocialisták vesztes jelöltje, a közgyűlés MSZP-frakciójának vezetője nyilatkozatában bírálta az új polgármestert, amiért a közgyűlés alakuló ülésén közölte: helyzetfeltáró vizsgálat elvégzése után dolgozzák majd ki a részletes ciklusprogramot. Dóra szerint az utóbbi években már többször átvilágították a város intézményeit, cégeit, a város nem engedheti meg magának, hogy hónapok vesszenek el cselekvés nélkül. Mint mondta, a baloldal megosztottságát okolja azért, hogy Salgótarjánnak jobboldali városvezetése lett. Dóra Ottó - aki eddig a Nógrád megyei közgyűlés elnöke volt - 210 szavazattal kapott kevesebbet a Fidesz-KDNP jelöltjénél, miközben Puszta Béla korábbi polgármester - akit az MSZP immár nem jelölt és aki most függetlenként indult - csaknem kétezer voksot gyűjtött be. A főnöke példáját követő Kovácsné Czene Csilla alpolgármester is kapott függetlenként 209 szavazatot. Dóra Ottó a nevezettek kicsinyes bosszújának tartja, hogy mivel mellőzték őket, hozzájárultak a baloldali szavazók megosztásához. A távozók viszont azt állítják: előttük ez az egy lehetőség állt, emelt fővel ugyanis csak így távozhattak a helyi politikából.
A városlakókat mindenesetre meglepte a végeredmény. Mert hiába történt Salgótarjánban a kampány finisében egy-két látványos változás, s adtak át majdnem készen - igaz, még így is késve, módosított határidőkkel - felújított kórházat, főteret, művelődési központot, s épül a belvárost tehermentesítő út meg a buszpályaudvar, ha eközben nincs munkahely és nem szűnik a kényszerű elvándorlás, s egyre romlanak a város demográfiai mutatói. Nagy kérdés, hogy a pártok együtt - vagy egymás ellenében - mit tudnak tenni a jövőben mindennek a megváltoztatásáért.