Szélsőségesek hálózata

Az MTV székházának ostroma után szélsőjobboldali szerveztek egyfajta "hálózatot" hoztak létre, amely kapcsolatot keresett és talált parlamenti pártokhoz, ismert politikai szervezetekhez. Jogi tanácsadójuk az egykori Orbán-kormány tagja volt, egy ismert rendbontó pedig kapcsolatban állt egy ellenzéki képviselővel.

Miközben a legnagyobb ellenzéki párt részéről egyre hevesebb támadások érik a kormányt és a kormányfőt, a rendőrséget azzal a váddal, hogy provokációjuk eredményeként robbant ki a szeptember 18-án kezdődött zavargássorozat, s a rendőrség október 23-án szándékosan "tolta rá" a rendbontókat a Fidesz Astoriánál tartott békés megemlékezésének résztvevőire, Szilvásy György szerint a tények ennek éppen az ellenkezőjét bizonyítják. A kancelláriaminiszter kedden, az Országgyűlés rendészeti, nemzetbiztonsági és emberjogi bizottságainak éjszakába nyúló együttes ülésén titkosszolgálati forrásokra utalva arról tájékoztatta a képviselőket, hogy az MTV székházának szeptember 18-i ostroma után, "szélsőjobboldali szervezetek, amelyek korábban önállóan dolgoztak, egyfajta hálózatot hoztak létre. Ez a hálózat radikális és kevésbé agresszív, a békés tüntetéseket szervezők és akár a fegyverhasználatig is elmenő csoportokat foglalt magába. A kancelláriaminiszter a zárt ülésen részletekbe menően számolt be arról, hogy miként folynak össze a törvénytelen eszközöket használó csoportok a legálisan tiltakozókkal, s milyen információáramlás van a kettő között. Szilvásy tájékoztatása szerint a szélsőségesek hálózata kapcsolatot keresett és talált parlamenti és parlamenten kívüli pártokkal: a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalommal, a Lelkiismeret '88 csoporttal és a kuruc.info internetes portál körével, emellett kapcsolatot találtak a Magyarok Világszövetsége egyes tisztségviselőivel, a MIÉP-pel, a Jobbikkal, a Magosz egyes vezetőivel, s felvette a kapcsolatot egyes helyi fideszes szervezetekkel is. A zavargások résztvevőinek - a kancelláriaminiszter közlése szerint - az Orbán-komány egyik tagja adott jogi tanácsokat, az egyik közismert rendbontó pedig, aki ellen eljárás is indult, többször beszélt egy ellenzéki képviselővel. A miniszter közölte: a hálózat szervezkedése még ma is tart, ezért mindenki kellő körültekintéssel vegyen részt az elkövetkező napok esetleges be nem jelentett demonstrációin.

Szilvásy György, csakúgy, mint az előtte felszólaló Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter, illetve a bizottságokat később tájékoztató mindegyik rendőri vezető határozottan leszögezte: nem a rendőrség tolta rá a rendzavarókat a Fidesz rendezvényén részt vevőkre. Éppen ellenkezőleg: a rendőrség mindent megtett annak érdekében, hogy kettéválassza a két tömeget. A rendbontók azonban rövid időn belül két helyen is áttörték a rendőrkordont, ezért megálltak, s megvárták, amíg az Astoriánál összegyűlt tömeg azon része, amelyik nem kívánt közösséget vállalni a kődobálókkal, elvonul. A kormány képviselői leszögezték: a rendőrség folyamatosan tájékoztatta a Fidesz szervezőit az Astoria közelében zajló eseményekről.

A titkosszolgálat lehallgatta a rendzavarások két feltételezett irányítójának telefonbeszélgetését: a felvételen állítólag az egyik szervező sajnálkozva állapítja meg, hogy "hiába csaljuk a rendőröket az Astoria felé, nem mozdulnak". A kormány és a rendőrség képviselői leszögezték: az október 23-i rendőri intézkedés jogszerű, szakszerű és arányos volt. A tévétársaságok és magánszemélyek felvételein látható rendőri túlkapásokat pedig ki kell vizsgálni, indokolt esetben felelősségre kell vonni, ami az ügyészség joga és kötelessége.

Az ellenzék visszautasította, gyalázatos hazugságnak minősítette Szilvásy György állítását, s követelte: a miniszter tárja a bizottság elé állítólagos "egyértelmű bizonyítékait". Szilvásy erre csak zárt ülésen volt hajlandó. Közel félórás, személyeskedéstől és bekiabálásoktól sem mentes vita után kétórás zárt ülés következett, amelynek végén Kövér László (Fidesz) a parlament folyosóján várakozó újságíróknak azt mondta: kipukkadt a lufi. Bebizonyosodott: azért ragaszkodtak a kormánypártok a zárt ülés elrendeléséhez, hogy ne derüljön ki, hogy alaptalan vádjaikat semmivel nem tudják alátámasztani, s az ellenzéki párt, illetve annak hírbe hozott tagjai ne reagálhassanak a támadásra. Simicskó István, a nemzetbiztonsági bizottság KDNP-s elnöke úgy ítélte meg, hogy az elhangzottak nem indokolták a zárt ülés elrendelését. (Mivel minősített adatokról volt szó, nem volt mód nyílt ülésen ismertetni azokat - reagált a kijelentésre a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok szóvivője az MTI-nek. Hozzátette: a haladéktalan tájékoztatás fontos volt.) Nem kellett sokat várni a kontra-sajtótájékoztatóra sem. Vadai Ágnes (MSZP) úgy ítélte meg: a kancelláriaminiszter tételesen bizonyította állításait. Az illetékesek egyébként vizsgálják annak lehetőségét, hogy a zárt ülésen elhangzottak egy részét nyilvánosságra hozzák.

Miután az újságírók visszamehettek a tanácsterembe, a Népszabadság munkatársa fültanúja volt néhány ellenzéki képviselő beszélgetésének. Egyikük - az emberjogi bizottság fideszes tagja - felháborodottan kérdezte társait: "Mi van abban, hogy felhívott a Tomcat?! - alias Polgár Tamás, a szélsőséges akcióiról elhíresült blogger (a szerk.) -, Máskor is felhívott!"

Deutsch-Für Tamás (Fidesz), aki egyik bizottságnak sem tagja, bizonyító erejű fotóval érkezett. Az interneten napok óta keringő felvétellel (amelyen rohamrendőrök láthatók, amint "Igen, Elkúrtad, Böszme" feliratú pólót húznak egyenruhájukra, és egymást fotózzák) a képviselő azt akarta igazolni, hogy a tüntetők közé rendőr provokátorok keveredtek. A rendőrök mellett ugyanis szerinte olyan fideszes sálak láthatók egy asztalon - mondta -, amilyet csak a rendőrség készít, a Fidesz nem. Később kiderült, hogy a fénykép október 12. óta elérhető a világhálón, azaz aligha lehet köze október 23-hoz.

Később az ellenzéki honatyák videofelvételek sorával igazolták, hogy számtalan esetben a rendőrök ártatlan embereket bántalmaztak, illetve egy földön fekvő emberbe egymás után több rohamrendőr is belerúg. Egy ellenzéki képviselő feltette a kurucz-info kérdését: voltak-e magyarul nem beszélő (azaz héberül beszélő) rendőrök a karhatalmisták között? Egy másik azt firtatta az "őrjöngő rendőrterror" láttán: kaptak-e alkoholt vagy más szert a rendőrök bevetés előtt; igaz-e, hogy október 23-i teljesítményükért százezer forintos jutalmat osztottak szét közöttük? Az ellenzékiek összességében úgy ítélték meg: a kormányoldal meg akarja félemlíteni azokat, akik meggyőződésből részt vennének a békés kormányellenes tüntetéseken. A kormányoldal felszólalói ezzel szemben azt hangsúlyozták, hogy a rendbontók politikai pártok, személyiségek közvetett vagy közvetlen támogatásával tették tönkre a budapestiek ünnepét.

Bár mindkét oldalon volt egy-két képviselő, aki megpróbálta kimozdítani a vitát a holtpontról, kevéssel éjfél előtt a három bizottság együttes ülése úgy fejezte be az illetékesek meghallgatását, hogy a képviselők semmiben sem állapodtak meg. Az esetleges folytatásról is csak azután döntenek, hogy értékelik a kialakult helyzetet, az elhangzottakat.

Ellentmondó információk láttak napvilágot az utóbbi napokban Vértesaljai László jezsuita pap és a rendőrök október 23-i incidenséről. A pap több orgánumnak is azt állította, hogy öszszeverték a rendőrök. Tegnap az Index arról számolt be, hogy munkatársai szemtanúi voltak Vértesaljai és a rendőrök összetűzésének, szerintük mindössze annyi történt, hogy ketten lábon rúgták a papot, mert a tömegoszlatás megkezdésekor nem tett eleget a rendőrök felszólításának. A pap az internetes újságnak elismerte, hogy Semjén Zsolt, a KDNP elnöke retorikai túlzásokba esett, amikor félholtra verését emlegette, de hangsúlyozta: kétszer is bántalmazták őt a rendőrök.

A miniszterek és rendõri vezetõk is  cáfolták, hogy a rendõrök tolták a tömeget az Astoriához
A miniszterek és rendõri vezetõk is cáfolták, hogy a rendõrök tolták a tömeget az Astoriához
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.