Nem zárult le az egészségbiztosítási felügyelet vitája a T. Házban
Mivel a szocialista frakció kérésére kedden nem zárták le az egészségbiztosítási felügyeletről szóló törvényjavaslat általános vitáját, az esti órákban csak a vezérszónoki felszólalásokra került sor és a javaslatra a jövő héten tér vissza az Országgyűlés.
Schvarcz Tibor, az MSZP vezérszónoka régi igénynek nevezte, hogy egy felügyeleti testület legyen az évente 1.500 milliárd forinttal gazdálkodó egészségbiztosítás felett.
Hangsúlyozta, hogy az egészségbiztosítási önkormányzat 1998-as felszámolása óta, a korábbi felvetések ellenére nem született törvény az önkormányzathoz hasonló korporatív rendszerről, sem a parlament által felállított szervről, sem pedig vegyes szisztémáról, amilyen több európai országban működik.
A képviselő kritikaként említette, hogy néhány pont nincs teljesen kifejtve a javaslatban, ezért az várhatóan módosításokat is igényel.
Heintz Tamás, a Fidesz vezérszónoka "a törvény- és alkotmányellenesség diszkrét báját" látta a javaslatban, amely álláspontja szerint viharos gyorsasággal készült el. Értékelése szerint ennek az a célja, hogy a kormány - a konvergenciaprogramra hivatkozva - eleget tegyen a multinacionális pénzpiac igényeinek, miközben a betegek nem érdeklik a kabinetet.
Az ellenzéki képviselő legalább 200 millió forintos kiadást látott a szervezet működtetésében, amely álláspontja szerint
megélhetne a kiszabott büntetésekből is. Heintz Tamás vádjai között az is szerepelt, hogy az egészségügyi kormányzat a több biztosítós modellt készíti elő ezzel a javaslattal, amelynek kárvallottjai leginkább az egészségbiztosítási járulékokat már korábban befizetett nyugdíjasok lennének, mert veszélybe kerülne egészségügyi ellátásuk.
Hasonló állásponton volt Puskás Tivadar, a KDNP vezérszónoka, aki szóvá tette, hogy a majdani testület szinte minden
hatáskörét a miniszter felügyelné, aki Karinthy Frigyessel együtt álmodhatná, hogy "két macska volt és játszott egymással".
Béki Gabriella szabad demokrata vezérszónok ezzel szemben úgy látta, hogy 1998-ban az országgyűlési választásokon győztes Fidesz oszlatta fel "huszáros rohammal" az egészségügyi önkormányzatot, amely működését ugyan jogos kritikák érték, de álláspontja szerint az 1993-tól 1998-ig tartó működése, tehát öt év kevés volt az intézményrendszer kialakítására.
Csáky András, az MDF vezérszónoka ugyancsak a több biztosítós modell tervét látta a javaslatban. A képviselő álláspontja szerint a társadalmi felügyelet sem valósul meg az előterjesztés alapján, mivel szerinte a miniszter, a Gazdasági Versenyhivatal, vagy például a PSZÁF nem számít annak.(MTI)