Észak-Korea "kedvezményekért cserébe" felhagy nukleáris programjával
"A három fél megállapodott abban, hogy a lehető leghamarabb felújítják a hathatalmi tárgyalásokat" - olvasható a kínai külügyminisztérium internetes közleményében. Ha a megállapodás valóra válik, az áttörés lesz az észak-koreai atomválságban, és Kína diplomáciai győzelmét jelenti. Peking mindig azon a véleményen volt, hogy Phenjant nem szabad szigorúan büntetni, tárgyalni kell vele, noha egy Phenjant büntető ENSZ biztonsági tanácsi (BT) határozathoz már hozzájárult.
A BT október 14-én pénzügyi és fegyverkereskedelmi büntetőintézkedéseket vezetett be Észak-Korea ellen, mert az 9-én kísérleti atomrobbantást hajtott végre.
Az Egyesült Államok, Kína, Oroszország, Japán, Dél- és Észak-Korea részvételével 2003-ban kezdődtek a hathatalmi tárgyalások, de 2005 szeptemberében megszakadtak, mert Phenjan az ellene bevezetett amerikai pénzügyi büntetőintézkedések miatt nem volt hajlandó folytatásukra.
A Yonhap dél-koreai hírügynökség egy meg nem nevezett dél-koreai tisztségviselőre hivatkozva arról számolt be, hogy az informális találkozón amerikai részről Christopher Hill főtárgyaló, külügyi államtitkár-helyettes, észak-koreai részről pedig Kim Kje Gvan főtárgyaló vett részt.
Hill később sajtóértekezleten megerősítette a megállapodás tényét, és közölte, hogy az első hatoldalú tárgyalásra novemberben - de legkésőbb decemberben - kerül sor. Mint mondta, Észak-Korea feltétel nélkül hajlandó visszatérni a tárgyalóasztalhoz, és megerősítette, hogy "engedményekért cserébe hajlandó felhagyni atomprogramjával". Ez utóbbi mellett Phenjan - még a tárgyalások megszakadása előtt - egyszer már elkötelezte magát.
Még a pekingi háromoldalú tátrgyalások előtt Liu Csien-csao (Liu Jianchao) kínai külügyi szóvivő közölte, hogy országa nem akarja beszüntetni Észak-Korea segélyezését vagy a kereskedelmet vele. Tagadta, hogy az elszigetelt országba irányuló kínai olajszállítások közelmúltbeli csökkentése a kínai politika megváltozásának jele lenne. (Egy hétfőn Kínában nyilvánosságra hozott statisztikai adat szerint Kína szeptemberben egyáltalán nem szállított nyersolajat Észak-Koreának.)
Az orosz külügyminisztérium "nagyon pozitív" fejleménynek nevezte Phenjan döntését. Üdvözölte a megállapodást Dél-Korea is külügyi szóvivője útján.
(MTI)