Bush ellenzi Japán, Dél-Korea és Tajvan atomfegyverkezését

Ellenzi George Bush amerikai elnök, hogy segítséget nyújtsanak Japánnak, Dél-Koreának és Tajvannak atomfegyver kifejlesztéséhez, hogy a három ország megvédhesse magát a nukleáris fegyver birtokába jutott Észak-Korea bármilyen fenyegetésétől.

Bush elnök hétfőn a Fox News amerikai hírtelevíziónak nyilatkozva azzal indokolta álláspontját, hogy minél kevesebb nukleáris fegyver lesz a Távol-Keleten, annál jobb helyzetben lesz a világ.

Az amerikai elnök elmondta, hogy országa szorosan együttműködik ázsiai szövetségeseivel egy rakétavédelmi (rakéta)rendszer kiépítésében. Megjegyezte, hogy az amerikai rakétavédelmi rendszerek egy hatékonyabbak, mert az elmúlt öt évben jelentős összeget fordítottak e célra.

Bush kitért arra is, hogy az Egyesült Államoknak sikerült meggyőznie az Észak-Koreával folytatott (hatoldalú) tárgyalásokban érintett partnereit arról, nem szabad megengedni, hogy Phenjan nukleáris fegyverrel rendelkezzen. Az amerikai elnök szerint a nehézséget az jelenti e téren, hogy a kérdés diplomáciai rendezése vontatottan halad, és a "diplomácia kissé csalódást kelt az emberekben", mert "a dolgok nem máról holnapra történnek".

Az USA garanciákat szeretne az épülő iráni atomerőművel kapcsolatban

Garanciákat szeretne kapni az Egyesült Államok arra nézve, hogy az Oroszország közreműködésével Iránban épülő atomerőmű nem mozdít előre egy iráni fegyverkezési programot, Washington mindazonáltal úgy véli, hogy az erőmű körüli viták nem gátolják meg ENSZ-szankciók bevezetését Teheránnal szemben - közölte hétfőn egy magas rangú amerikai tisztségviselő.

Oroszország közreműködésével jelenleg a délnyugat-iráni Busehrben épül egy atomerőmű, amely a tervek szerint 2007 elején kezdené meg működését. Moszkva az iráni atomprogram békés jellegével kapcsolatos nemzetközi aggályok ellenére folytatni kívánja az építkezést. Az ENSZ-ben jelenleg heves vita folyik az Iránnal szembeni szankciók bevezetéséről; a vonatkozó biztonsági tanácsi határozattervezet mentesítené a busehri erőművet a megtorló intézkedések hatálya alól, jóllehet Washington korábban még az építés leállítását követelte.

Az amerikai álláspont az utóbbi időben azonban enyhült, Sean McCormack, a washingtoni külügyminisztérium szóvivője hétfőn pedig már úgy nyilatkozott, hogy a busehri erőmű kérdése nem gátolja meg az Irán ellen szankciókat elrendelő ENSZ biztonsági tanácsi határozat elfogadását. A megtorló intézkedéseket azért vezetnék be, mert Teherán az augusztus 31-ig megszabott határidőig nem tett eleget az urándúsító tevékenysége felfüggesztésére vonatkozó követelésnek.

McCormack szerint Washington objektív garanciákat szeretne kapni arra vonatkozóan, hogy eleget tesznek a Moszkva által az elmúlt években adott biztosítékoknak, köztük annak, hogy a kiégett atomerőművi fűtőelemeket visszaszállítják Oroszországba, így azok nem lesznek felhasználhatóak atomfegyver előállításához. A nyugati országok gyanúja szerint Irán békés célúnak mondott nukleáris programja leple alatt atomfegyver előállítására törekszik. Teherán ezt rendszeresen cáfolja.

 

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.