Diplomahalmozás ésszel, ész nélkül

Ha valaki arra spekulál, hogy több szakképesítéssel vagy diplomával jobban boldogul, túl nagyot nem tévedhet. Az egymásra épülő képzések a leghasznosabbak, de olyan élethelyzet is adódhat, amikor valakinek első diplomáját félretéve kell pályát váltania. Vannak, akiknek egy korábban akár csak hobbiból megszerzett végzettség jön kapóra.

 

 

 

Nem kellett messzire menni: ismerőseink között találtunk mérnök-közgazdászt, jogász-pszichológust és aerobik-oktatói oklevelet szerzett óvónőt is. Különböző korú emberek, akik életük más-más szakaszában, eltérő élethelyzetekben és motivációtól hajtva tettek szert második szakképzettségre.

Az övékénél meglepőbb párosítás a számítástechnika-hittan végzettséget szerzett Viktor esete, aki az atyai elvárásoknak megfelelően, kínkeservesen ugyan, de kiizzadt magából egy programozói diplomát. Valójában azonban a teológia és a bölcsészettudomány érdekelte, így egy multinál informatikusként átszenvedett egyetlen munkanap után elkezdett hittantanárnak tanulni. A második diploma megszerzését követően kereste, hová mehetne el teológiai ismereteket tanítani, de a fizetések hallatán inkább mégis maradt a programozásnál, és csak vasárnaponként tanít hittant gyerekeknek.

Akadnak olyan lelkes egyetemisták is, akik párhuzamosan vagy egymást követően szereznek orvosi és jogi diplomát. A duplázás úgy sikerülhet, hogy a jogi egyetemet esti vagy levelező tagozaton kezdik el, az orvosi egyetemi évek gyakorlatiasabb képzést adó szemeszterei alatt.

Anna saját bevallása szerint nem élvezte a tanulóéveket, utólag pedig már kissé bánja, hogy túlterhelte magát a két egyetemen, és sem fogászként, sem jogászként nem végzett igazán jó eredménnyel. Végül döntenie kellett, hogy fehér köpenyt húz, vagy ügyvédként próbál szerencsét. Ma egy manchesteri rendelőben fúr és töm, emellett mellékállásban magyar orvosokat toboroz angliai munkavállalásra. Mint mondja, a fejvadászatban nagy segítségére van jogi szaktudása, de a másodállásához szükséges ismereteket diploma nélkül is megszerezhette volna.

Anita szintén jogi diplomát szerzett néhány éve, és már munka mellett járt - kedvtelésből - újságíró-iskolába. - Talán a számítógép előtti görnyedéstől fájdulhatott meg annyira a gerincem - mondja -, hogy végül kénytelen voltam az egyik budapesti kórház masszőréhez fordulni. Mire letelt a kezeléssorozat, saját magamat is meglepve, kedvet kaptam arra, hogy én is megtanuljak kézzel gyógyítani. Az interneten találtam egy OKJ-s felsőfokú tanfolyamot, majd néhány héten belül újra iskolapadba ültem, és egy pesti gyógyfürdőben heti három este egy év alatt kitanultam a szakmát. Diáktársaim között ápolónők, tanárok és egy külkereskedő is volt. Ideiglenesen külföldre költözve Anitának is munkát kellett keresnie, és végül a hobbiból megszerzett képzettséget hasznosítva, gyógymasszőrként ügyködik egy konditeremben.

Ádám, a fiatal jogász már tanulmányai alatt tartott attól, hogy nehezen vagy egyáltalán nem talál majd állást. Bízott abban, ha elvégzi a Budapesti Kommunikációs Főiskolát, kelendőbb lesz a munkaerőpiacon. Megérzése bejött, azonnal talált munkát Budapesten egy közigazgatási szervezetnél, és meg van elégedve pályája haladásával. Úgy érzi, az álláskeresésnél hasznára vált a két diploma, a főiskola pedig nagyon sok gyakorlati képzést adott, különböző tréningeken és angol szakmai programban vehetett részt.

Ám az a mérnök, aki a győri Széchenyi István Főiskola után a Veszprémi Egyetem HR szakirányának elvégzésével akar pályát váltani, a fejvadász szerint kevés eséllyel találhat magának HR-es állást. Hasonló cipőben jár az a fiatalember, aki a Budapesti Műszaki Főiskola informatika szaka után az Általános Vállalkozási Főiskola nemzetközi kapcsolatok szakirányának elvégzésével remélt banki pénzügyes állást szerezni, de kénytelen informatikusként tovább dolgozni. Sikeres lehet viszont az a teológus, aki a jogi egyetemet is elvégezte, és a kánonjogra szakosodott.

Mindnyájan tudunk igen sikeres emberekről, akik más pályán kezdték, mint ahol végül befutottak - az ő esetükben a különböző végzettségek egymásra épülve vezettek sikerre, és pályafutásuk inkább az általános szabály alóli ritka kivételnek számít.

Kozma Krisztina, a Credit Suisse Asset Management Rt. igazgatója például építészként végzett, aztán közgazdászdiplomát szerzett, és egy multinacionális ingatlanfejlesztő cégnél kezdett dolgozni, majd ösztöndíjjal Nagy-Britanniába került, ahol projektmenedzsmentből és ingatlanfejlesztésből szerzett újabb diplomát. Először Londonban, elemzőként helyezkedett el a Credit Suisse-nél, majd fokozatosan eljutott a budapesti igazgatói posztig.

Az Erste Befektetési Rt. részvénystratégája, Miró József, elméleti fizikusként szerzett diplomát az ELTE-n, atomfizikából doktorált a műegyetemen, és a KFKI-ban kutatott. Fizikusként azonban csak külföldön talált volna biztos megélhetést, ahol ügyvéd felesége maradt volna munka nélkül, ezért részvényelemzőként hasznosította a törvényszerűségek megfigyelésére és események modellezésére irányuló tudását.

- Az utóbbi néhány évben nagyon sok két- vagy többdiplomás keres állást - mondta Varga Zsófia, a Job Személyzeti Tanácsadó Kft. konzultánsa. Mivel megsokszorozódott az egyetemek és főiskolák által kibocsátott diplomások száma, sokan azt gondolják, hogy az igazán jó állás megszerzéséhez önmagában egyetlen jó intézmény diplomája sem elég. Az ambiciózusabb hallgatók a legelismertebb szakok mellé is egy másik diplomával erősítenek.

A leginkább sikerrel kecsegtető kombinációk egyikének a Corvinus Egyetem pénzügy szaka számít, amely mellett sokan párhuzamosan elkezdik a jogi egyetemet - leginkább a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogi karát, azt ugyanis estin is el lehet végezni.

- A pénzügy és a jog számos gazdasági poszthoz ideális kombináció, a bankban, ahol egyetemistaként dolgoztam, mégse ajánlottak állást. Az volt az érzésem, hogy jövendő főnökeim úgy látták, mire mindkét egyetemmel végzek, kissé túlképzett leszek, vagy legalábbis náluk képzettebb, ami feszültséget szül - mondja egy kockázatitőke-alap alapkezelője, aki végül jelenlegi állá- sát egy ismerősön keresztül találta meg.

A túlképzettség sokszor valóban riasztó. Volt olyan ügyfelem - állítja a tanácsadó -, aki értékesítési vezetőként dolgozott egy közepes cégnél, és állásváltoztatáskor azt tapasztalta, hogy a közgazdász doktori fokozat hátrányt jelentett neki.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.