Nem ütközne az Audi
Az Audi konszern azt javasolja, hogy a szolidaritásiadó-alapot csökkenthesse a Magyarországon kutatás-fejlesztésre fordított összeg mértékével - ismertette a magyar kormánynyal folytatott tárgyalásokon képviselt álláspontját Jochem Heizmann, a német cég igazgatótanácsának tagja, a győri gyár felügyelőbizottságának elnöke.
Az Audi konszern korábban azt jelentette be: a szolidaritási adó bevezetése miatt átgondolja Magyarországra tervezett további nagyszabású fejlesztéseit. A cégnek a magyar kormány 2011-ig adómentességet ígért, ám a szolidaritási adó mégis vonatkozna rájuk. Korábban Thomas Faustmann, a győri Audi ügyvezetője azt nyilatkozta: nem az összegről van szó, hanem arról, komolyan vehető-e a Magyarországon a kormány által írásban rögzített gazdasági keretfeltétel?
Jochem Heizmann tegnap az anyacég németországi központjában, Ingolstadtban magyar újságíróknak azt mondta: a jelenleg ötezer embert foglalkoztató győri gyár működésére és az annak versenyképességét közvetlenül érintő beruházásokra a felfüggesztés nem vonatkozik, ám az új projekteket csak kiszámítható gazdasági környezetben tudják megvalósítani Magyarországon.
Az igazgatótanács tagja érdeklődésünkre körvonalazta azt is, milyen jövőbeli projektekről van szó. Kiderült: jelentős mértékben fejleszteni akarják a szerszámgépgyárat, mely már most is fontos alkatrészeket készít többek között az Audi szuper sportkocsijához, az R8-ashoz. A Győrött összeszerelt TT sportkocsik új modelljei mellett pedig rövidesen Győrbe szeretnék hozni egy másik autómodell gyártását is. Ennek az előkészítése már megtörtént, közölte Heizmann, de csupán annyit árult el: egy ismert modell változatáról van szó. Harmadik programként pedig a Győrött nemrég megvásárolt, immár 800 ezer négyzetméteres telekre tervezett, közelebbről nem meghatározott projektet említette. Heizmann hangsúlyozta: az Audi csak kiszámítható gazdasági keretfeltételekre alapozva tud távlatosan tervezni. Tizenhárom évvel ezelőtti győri letelepedésükkor kapott adókedvezményüket 1999-ben eurokonformmá alakították át, és írásos ígérvényt kaptak a kormánytól a 2011-ig szóló adómentességre.
- Az időközben bevezetett, az idén szeptembertől érvényes szolidaritási adó törvényességét sem okunk, sem jogunk nincs kétségbe vonni, de ha Magyarországon az adózási rendszer változik - amelynek a hátterét és okát értjük -, akkor nekünk meg kell vizsgálnunk a módosítások gazdasági hatásait - mondta Jochem Heizmann. Hozzátette: minden új programot a társaságon belüli egyre szigorúbb versenyen nyerhetnek csak el a leányvállalatok. Ha tehát Magyarországon rosszabbak lesznek a keretfeltételek, akkor más országok telephelyei jutnak előnyhöz.
A konszern két megoldást lát: azt javasolják, hogy a szolidaritásiadó-alapból írhassák le a kutatás-fejlesztésre fordított összeget, vagy más, eurokonform kompenzációval ösztönözze a kormány a magyarországi nagyberuházásokat.
Heizmann nem tagadta: nekik is érdekük, hogy a magyar kormány takarékossági intézkedéseivel, reformjaival stabilizálja a gazdaságot. Hozzáfűzte: biztos a megegyezésben, hiszen ez a magyar kormánynak, az ország egészének és az Audinak egyaránt fontos.
Bejelentette: november 10-én az Audi AG elnöke, Martin Winterkorn Magyarországon találkozik Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel, s jó esély van arra, hogy addigra megszületik az Audi AG és a kormány megállapodása.
Heteken belül lezárulnak a magyar kormány és az Audi közötti tárgyalások - jelentette be Kóka János gazdasági miniszter egy tegnapi rendezvényen. Hangsúlyozta: a német autógyár egy jelentős beruházásnak keresi a helyét, ezért olyan komplex csomagot kell kínálnunk a társaságnak, ami vonzóvá teszi Magyarországot a befektetés számára. (V. V.)