Tovább nőtt a szén-dioxid-szennyezés
A fejlett országok szén-dioxid-kibocsátása a kiotói egyezmény ellenére újra növekszik - olvasható az ENSZ új jelentésében.
A szén-dioxid és más üvegházhatású gázok légkörbe kerülése csökkent az 1990-es években, ami a Szovjetunió összeomlásával magyarázható. Ám az ipar újjáéledésével, a keleti régiók is hozzájárulnak a 41 fejlett ország légszennyezésének 2,4 százalékos emelkedéséhez, amelyet 2000 és 2004 között mértek. "Ez azt jelenti, hogy a fejlett országoknak minden erővel csökkenteniük kell az üvegházhatású gázok kibocsátását" - mondta Yvo de Boer, az ENSZ éghajlat-egyezményi illetékese.
Az USA-ban, amely a szén-dioxid kétötödét juttatja a légkörbe, az emelkedés 1,3 százalékos volt a nevezett időszakban, ám 1990 és 2004 között majdnem elérte a 16 százalékot. A kiotói egyezmény aláírói közül Németország kibocsátása 17 százalékkal csökkent 1990 és 2004 között, Angliáé 14 százalékkal, Franciaországé alig 1 százalékkal. Ám Japán, Olaszország, Spanyolország növekedésről számolt be ezen időszakban.
Az ENSZ 1992-es éghajlategyezményében fejlettnek minősített 41 ország közé nem tartoznak bele olyan harmadik világbeli, gyorsan fejlődő óriások, mint Kína vagy India. Az ENSZ szerint az egyetlen apró pozitívum, hogy a fejlett világ egyre "energiahatékonyabb": 2000 és 2004 között mintegy 7 százalékkal kevesebb üvegházhatású gáz keletkezett 1 dollárnyi bruttó hazai termék (GDP) előállítása során.