Folytatódnak az akadémiai reformok

Az Országgyűlés tegnap 303 szavazattal, ellenszavazat nélkül, egy tartózkodás mellett megszavazta a Magyar Tudományos Akadémiáról (MTA) szóló törvény módosítását. A mindössze egymondatos változtatás szerint a jövőben az Akadémia alapszabályának elfogadásához és módosításához a határozatképes közgyűlésen jelen lévő szavazásra jogosultak kétharmadának igen szavazata szükséges - ezzel megkönnyítik, illetve megteremtik az akadémiai reformfolyamat elindítását. Így a korábbihoz képest kisebb létszámhoz kötik az alapszabály megváltoztatását.

Az MTA tegnap estébe nyúló rendkívüli közgyűlésen tárgyalt a megindult reformokról. Felvezetésében Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke úgy vélekedett: jelenleg a tevékenységét folyamatosan megreformáló Akadémia a leghitelesebb társadalmi intézmény Magyarországon. Szerinte a testületre most kettős kihívás vár: úgy kell alkalmazkodnia a XXI. század és az új Európa kihívásaihoz, hogy közben az egyik legfőbb értéke, a törvényben is rögzített autonómia ne sérüljön. Az MTA elkészítette reformkoncepcióját, a közelmúltban azonban levelet kaptak a tervet elvben támogató gazdasági tárcától, s ebben egy alternatív, az Akadémiát egyesületi szintre "lefokozó" javaslat szerepelt.

Az Akadémia reformtervét Pléh Csaba főtitkárhelyettes ismertette. A közgyűlésen felszólalt Hiller István oktatási és kulturális miniszter is, aki szerint az akadémiai kutatóhálózat megőrzendő érték, amelynek a működését azonban a verseny szellemében meg kell újítani.

A vita végén a küldöttek elfogadták az MTA reformbizottsága által összeállított előterjesztést, amelyről a végső döntést az Akadémia jövőre összehívandó ügydöntő közgyűlése hozza meg.

Az eseményt az 1956-os forradalom 50. évfordulójára emlékező nyilvános ünnepi ülés előzte meg külföldi történészek részvételével. Előadásában Lee Congdon, a James Madison Egyetem tanára szerint számos nyugati kommunista számára fordulópontot jelentett a magyar forradalom, rávilágított az ellentmondásokra, amelyek a kommunista rendszer végső bukásához vezettek. Nagy Károly, a New Jersey-i Middlesex County-i főiskola oktatója a forradalommal kapcsolatban az 1956 és 1988 között dívó "tisztességtelen történetírás" gyakorlatát elemezte. Vitazárójában Vizi E. Szilveszter a magyar népet nevezte a forradalom erkölcsi győztesének, és George W. Bush amerikai elnök köszöntőjének szavait idézve úgy fogalmazott: a szabadságot lehet késleltetni, de megtagadni soha.

Akadémiai közgyûlés: igen a reformfolyamatra
Akadémiai közgyûlés: igen a reformfolyamatra
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.